• odżywki Kalisz
 • suplementy Kalisz
 • porady dietetyczne Kalisz
 • odżywki dla sportowców Kalisz
 • suplementy dla sportowców Kalisz

 • UWAGA! MAMY NOWY ADRES OD 20 MARCA 2014! • ZAPRASZAMY DO GALERII AMBER W KALISZU ! ! ! • ul. GÓRNOŚLĄSKA 82 - KALISZ • Z A P R A S Z A M Y ! ! ! • MAMY NOWY ADRES OD 20 MARCA 2014 ! ! !MAMY NOWY ADRES! ZAPRASZAMY DO GALERII AMBER W KALISZU!


Wszystko o odżywkach

WSZYSTKO O ODŻYWKACH

    To dział przeznaczony dla najtwardszych i najsilniejszych ludzi, mających przed sobą tylko jeden cel: osiągnąć jak największą masę mięśniową. Przed rządnymi sukcesu „monsterami” odsłaniamy nowe fakty, pokazując perfekcyjne i błyskawiczne metody osiągania spektakularnych wyników. W tym dziale poświęciliśmy wiele uwagi najskuteczniejszym odżywkom i preparatom anabolicznym, które sposród wszystkich dostępnych środków na rynku zapewniają najbardziej wymierne efekty w przyroście wagi. Odpowiednio dobrany zestaw suplementacji gwarantuje 5-7kg wzrost masy ciała miesięcznie i ponad 2cm w bicepsie!  

Co musisz stosować by zdobyć ogromną masę mieśniową?

   

Jak dotąd nikt nie wymyślił jednego skutecznego preparatu dla wszystkich.  Aby zbudować silną i masywną sylwetkę, musisz korzystać z połączenia wielu różnych preparatów, bowiem tylko wtedy masz szansę maksymalnie pobudzić ANABOLIZM

 
              Suplementy gwarantujące wzrost mięśni dzieli się na cztery zasadnicze grupy:   –  odżywki o charakterze energetycznym i budulcowym –  preparaty anaboliczne –  suplementy chroniące masę mieśniową –  preparaty uzupełniające   Chcąc uzyskać szybki i silny wzrost masy mięśniowej Twój program suplementacji musi być mocno zróżnicowany. Nigdy nie dziel preparatów na ważne i mniej ważne, bowiem każdy z nich w inny sposób działa na Twój organizm. Za każdym razem staraj się wybrać przynajmniej po jednym preparacie z każdej grupy, bowiem tylko wtedy masz szansę zagawarantować szybki i optymalny proces wzrostu umieśnienia. Potrzebę stosowania złożonego i przemyślanego programu wspomagania dokładnie ilustruje poniższa piramida:  

Nigdy nie zapominaj o żadnym fragmencie piramidy! Spójrz jak idealnie spasowane są jej części. Zapewniając dowóz wszystkich niezbędnych preparatów, gwarantujesz swoim mięśniom najszybsze tempo wzrostu.

   

PIRAMIDA SUPLEMENTACYJNA

Odżywki energetyczne i budulcowe      To fundament, bez którego trudno ruszyć z miejsca. Dostarczają przede wszystkim węglowodany i białko, czyli najważniejsze składniki potrzebne do rozwoju silnej i potężnej masy mięśniowej. Pomijając podstawę piramidy, stawiasz dom na palach. Każdy najmniejszy „podmuch” (stres, brak odpowiedniej diety, zbyt ciężki trening), może spowodować, że cała konstrukcja runie i pracę będzie trzeba rozpocząć od nowa.   Preparaty anaboliczne  (anaboliki)      To rodzaj specjalnych dopalaczy, które z niezwykłą siłą potęgują proces rozbudowy włókien mięśniowych. Są drugim najważniejszym ogniwem piramidy suplementacyjnej. Pomijając ich udział powodujesz, że proces budowy masy mięśniowej przebiega bardzo powoli i mozolnie. Chociaż mięśnie powoli zyskują na masie to jednak wciąż pozostają wiotkie i słabe.  Kiedy dobierzesz dla siebie optymalny zestaw preparatów anabolicznych, nie będziesz musiał zastanawiać się, dlaczego tylko niektórym udaje się uzyskać potężne a zarazem pełne i bardzo wyraziste mięśnie.   Preparaty ochronne (antykataboliki)   Pełnią w organizmie rolę strażnika masy mięśniowej. Wnikając w najgłębsze struktury komórek, blokują proces destrukcji białek oraz potęgują bodziec wzrostowy.  Dzięki ich systematycznemu stosowaniu, mięśnie nie tracą swoich obwodów i wciąż zachowują doskonałą jakość. Pomijając ten ważny element piramidy suplementacyjnej, powodujesz, że efekty mają charakter falowy, czyli najpierw masa mięśniowa wzrasta, a potem ponownie spada. Powstaje więc specyficzna huśtawka anaboliczno-kataboliczna, która niepotrzebnie spowalnia wyniki.   Preparaty uzupełniające   W hierarchi potrzeb suplementacyjnych stoją na samym wierzchołku piraminy. Odpowiednio dobrane składniki odżywcze i regulacyjne takie jak witaminy, składniki mineralne, cenne kwasy tłuszczowe i substancje wzmacniajace, ostatecznie wykańczają dzieło, odsłaniając najbardziej pełny i wyrazisty obraz sylwetki. Zapominając o tym niewielkim, ale jak ważnym fragmencie wspomagania, spowodujesz, że ciało nigdy nie osiągnie fizycznej perfekcji.       Wykres skuteczności budowania masy mięśniowej z zanagażowaniem poszczególnych grup suplementów  
A – Kiedy stosujemy same odżywki, przyspieszenie wzrostu masy mięśniowej następuje o 40% (tempo umiarkowane) B – Załączając anaboliki, zwiększamy efektywność wzrostową o 75% (tempo aktywne) C – Antykataboliki poprawiają efekt o dalsze 10%, zwiększając ogólne tempo do 95% (tempo bardzo aktywne) D – Preparaty uzupełniające, poprawiają efekt o ostatnie 5%, dając wynik idealny  (tempo maksymalne)
                   

ODŻYWKI ENERGETYCZNE I BUDULCOWE

                                                                                                    Co powinieneś o nich wiedzieć?     Dlaczego tak istotne jest stosowanie odżywek?   Odżywki to fundament budowy masy mięśniowej. Najważniejszym ich składnikiem jest białko – czyli podstawowy budulec mięśni. Wraz ze wzrostem intensywności treningowej, organizm potrzebuje znacznie więcej białka niż normalnie, ponieważ mięśnie muszą nieustannie wzmacniać swoja strukturę, by sprostać stawianym obciążeniom. Bardzo często ze względu na brak odpowiedniej ilości białka w diecie, mięśnie nie są w stanie prawidłowo się rozwijać.  Wówczas efekt przyrostu masy ciała jest znikomy, lub żaden. Dlatego chcąc zbudować masywnie umieśnioną sylwetkę, nigdy nie możesz zapominać o odżywkach.   Są różne odzywki białkowe. Która z nich jest najlepsza?   Stosowane w programach budowy masy mięśniowej odżywki białkowe mogą różnić się zarówno zawartością białka jak również jego jakością. Najczęściej spotykamy odżywki, które mogą zawierać: koncentraty i izolaty serwatki, kazeinę mleka , albuminę jaja oraz soję. Każde z tych białek działa inaczej i posiada odmienny wpływ na organizm. Białka serwatkowe  bardzo silnie pobudzają anabolizm, ale działaja krótko, z kolei białka jajeczne i kazeinowe aktywują procesy anaboliczne wolniej, ale za to przez wiele godzin. Profesjonaliści bardzo często wykorzystują  2-3 różne preparaty białkowe w ciagu dnia, w zależności czy celem jest szybkie pobudzenie anabolizmu (białka serwatkowe) czy prawidłowe odżywienie i długotrwała ochrona mięśni (kazeina, białko jaja)  

Nazwa preparatu

Zastosowane frajcje białek

Przeznaczenie

ISOLITE Izolat serwatki Doskonały preparat po treningu. Bardzo szybko działa i niezwykle silnie aktywuje anabolizm
ULTIMATE PROTEIN Koncentrat serwatki, białko mleka Nadaje się idealnie jako uzupełnienie lub zamiennik posiłków
PERFECT WHEY PROTEIN Izolat, koncentrat i hydrolizat serwatki Podobnie jak ISOLITE, swietnie sprawdza się w bezposredniej regeneracji potreningowej
NIGHT PROTEIN Kazeina mleka, albumina jaja Trudno sobie wyobrazić lepsze białko przed snem. Aktywuje anabolizm do 8 godzin po przyjęciu!
NITROPROGEN Koncentrat serwatki, kazeina mleka, białko jaja Perfekcyjna formuła łacząca w sobie wszystkie możliwe zalety. Kto chce wybrać jeden całodzienny preparat białkowy, to nie znajdzie niczego lepszego
  Co to są gainery?   To odżywki, które oprócz białka zawierają także węglowodany, niekiedy tłuszcze oraz różne dodatki anabolicznie. Są bardzo kaloryczne, ponieważ tylko przy dostawie dużej porcji energii białko może wnikać do włókien mieśniowych i pogrubiać ich strukturę. Stosując czyste białko, powodujemy, że tylko część białka wykorzystywana jest jako budulec, natomiast reszta ulega zamianie na energię. Odżywki  typu „gainer” stwarzają więc lepsze warunki do rozwoju masy mieśniowej niż odżywki białkowe. Niestety nie każdy może je stosować, ponieważ przy skłonnościach do tycia, mogą powodować wzrost otłuszczenia ciała. Są więc idealnym rozwiązaniem dla osób bardzo szczupłych trudno przybierających na masie. W przypadku kiedy istnieje ryzyko wzrostu tkanki tłuszczowej, zdecydowanie lepsze są odżywki czysto białkowe, lub preparaty z obniżoną ilością węglowodanów.  
Grupa suplementów Nazwa odżywek Polecane Przewidywany efekt Zalecane dawki

Odżywka białkowa

 

Isolite

Ultimate Protein

PerfectWheyProtein

Night Protein

Nitroprogen

osobom z tendencją do magazynowania tkanki tłuszczowej.

Wolniejsze tempo wzrostu masy mięśniowej, nasilony proces redukcji tłuszczu

25-35g po treningu

oraz 25-35g w ciągu dnia między posiłkami

Odżywka węglowodanowo-białkowa

typu Gainer

(10-30%białka)

Mass XXL

Magnum 8000

osobom szczupłym z dużą opornością na wzrost masy tłuszczowej

Szybkie tempo wzrostu masy mięśniowej

70g po treningu oraz 1-2 razy dziennie po 50g między posiłkami

Odżywka węglowodanowo-białkowa

typu Bulk

(ok. 45% białka)

Hard Mass

osobom z niewielkimi tendencjami do magazynowania tkanki tłuszczowej

Szybki wzrost masy mięśniowej, niewielkie ryzyko wzrostu tkanki tłuszczowej

50g po treningu oraz 1-2 razy dziennie po 35g między posiłkami

      Czy na masę warto stosować odżywki węglowodanowe?   Odżywki węglowodanowe, określane często przedrostkiem „carb-” bezposrednio nie budują masy mięśniowej, lecz nadzorują i przyspieszają anabolizm. Węglowodany dostarczają przede wszystkim enrgię potrzebną do budowy masy mieśniowej oraz aktywuja insulinę – bardzo silny hormon anaboliczny, przyspieszający wnikannie cząstek białkowych do mięśni. Odżywki węglowodanowe stosuje się najczęściej bezpośrednio po treningu, łącząc je z kreatyną, aminokwasami oraz innymi preparatami wspomagajacymi.  W ten sposób stwarza się wyjątkowo przyjazne środowisko do budowy masy mieśniowej.   Czy płynne odżywki można zastąpić tabletkami?      Taką możliwość stwarzają aminokwasy. To rodzaj odżywki białkowej, która wcześniej w warunkach laboratoryjnych została poddana „strawieniu” i rozbita na drobne kawałki. Aminokwasy (drobne cząsteczki białkowe) wchłaniają się w niezwykle szybkim tempie do krwi i niemal natychmiast wnikają do komórek mięśniowych. Organizm nie musi wówczas tracić energii na proces trawienia białek, przez co może być ona efektywnie wykorzystana na wspomaganie anabolizmu. Aminokwasy występują nie tylko pod postacią tabletek, ale także żelowych kapsułek oraz płynów.   Czy aminokwasy są lepsze od odżywek białkowych?   Preparatów tych  nie można porównać, gdyż mają nieco inne przeznaczenie. Odżywki białkowe mają raczej charakter posiłku, mogą być jego cennym zamiennikiem lub dodatkowo wzbogacić jego wartość odżywczą. Jednocześnie dają efekt żywieniowego nasycenia. Z kolei aminokwasy, mają na celu szybkie regenerowanie organizmu po treningu oraz w okresach między wysiłkowych.  Mogą także dodatkowo uzupełnić tradycyjne posiłki o brakujące „fragmenty” białek. Oczywiście aminokwasy można także stosować jako zamiennik odżywek białkowych, szczególnie jeżeli istnieje niechęć do spożywania preparatów w formie płynnej. Mniej wiecej, porcji 30g odżywki białkowej odpowiada dawka 6-8g aminokwasów.  

Jak wybrać najlepszą dla siebie odżywkę?

  Na pewno nie raz zastanawiałeś się, która z oferowanych na rynku odżywek byłaby najbardziej własciwa. W gąszczu setek przeróżnych preparatów nie trudno popełnić błąd. Nasi eksperci wskażą Ci właściwą drogę. Przeczytaj dokładnie poniższe przykłady, a z pewnością znajdziesz najlepsze dla siebie rozwiązanie                                           ZBUDUJ NJALEPSZĄ PODSTAWĘ PIRAMIDY                                                                
PERFECT WHEY PROTEIN – ten rodzaj odżywki polecamy w bezpośredniej regeneracji potreningowej, przyjmując, że nie jest to ostatni posiłek w ciągu dnia.  Preparat posiada perfekcyjnie wchłanialne białko serwatkowe, które bardzo szybko regeneruje zmęczone i uszkodzone mięśnie. Zalecamy ok. 35g preparatu ok. 30-40 min po treningu.    Nutrinavigator: 2 miarki 30 min po treningu
                  SUPLEMENTY ANABOLICZNE  
NITROPROGEN – to idealne rozwiązanie gdy późno kończysz trening i nie zamierzasz  jeść niczego więcej przed pójściem spać. Specjalnie dobrana formuła białek nie tylko gwarantuje szybki proces regeneracji po treningu, ale także zapewnia systematyczny dowóz aminokwasów przez kolejne kilka godzin.  Stosując NITROPROGEN możesz mieć pewność, ze mimo braku wieczornego posiłku twoje mięśnie zostały właściwie zregenerowane. Aby istniała pewność, że organizm jest w 100% chroniony, preparat dodatkowo uzupełniono dużą dawką glutaminy. Zalecamy po treningu przyjąć ok. 40g preparatu, pamiętając, by na drugi dzień  rano zjeść bardzo treściwe śniadanie. Dodatkowo preparat korzystnie stosować w ciągu dnia między posiłkami   Nutrinavigator: 2 miarki 40g 30 min po treningu oraz 2 miaki w ciągu dnia
                             
NIGHT PROTEIN BLEND – jak wskazuje sama nazwa preparat ma szczególne zastosowanie przed snem. Dostarcza wysokozaawansowany kompleks białek o różnorodnym tempie wchłaniania, dzięki czemu zapewnia systematyczny, wielogodzinny dowóz aminokwasów do mięśni, gwarantując jednocześnie silne działanie ochronne. Preparat niezwykle efektywnie odżywia i zabezpiecza mięśnie przed niekorzystnym procesem katabolizmu nocnego. Jeżeli, chcesz mieć pewność, że twoje mięśnie są właściwie chronione, stosuj preparat codziennie w ilości ok. 30-40g 20 min przed snem.   Nutrinavigator: 2 miarki 20 min przed snem  
ISOLITE – to jeden z najbardziej zaawansowanych preparatów białkowych wykorzystywanych w aspekcie wspomagania wysiłku siłowego. Bardzo wysoka wartość odżywcza, wyjątkowa moc anaboliczna i szybki proces wchłaniania powodują, że ISOLITE nie ma sobie równych w sytuacjach kiedy organizm musi otrzymać odpowiendio wysoką porcję łatwoprzyswajalnych aminokwasów. Odżywka oparta o unikalny izolat białka serwatkowego CFM posiada 40% wiekszą skutecznosć w porównaniu z innymi frakcjami białek. To oznacza, że dla wywołania takiego samego efektu anabolicznego możemy stosować znacznie mniej preparatu.  Odżywkę polecamy szczególnie na czczo, przed treningiem oraz po treningu – czyli wtedy kiedy zależy nam na bardzo szybkim i efektywnym przyswojeniu białka. W procesie tym  skutecznie pomaga zawarty w preparacie specjalny system enzymów AMINOGEN. Zalecana porcja to ok. 25-30g na porcję 150-200ml wody     Nie przepadam za odżywkami w formie płynnej, czy można zastąpić je „tabletkami”?   Płynne odżywki nie każdy lubi, a ich stosowanie niekiedy bywa niewygodne i kłopotliwe. Wówczas najlepszym zamiennikiem są preparaty aminowasowe w formie kapsułek lub tabletek  – które podobnie jak odzywki białkowe skutecznie wzbogacają wartość odżywczą diety, wyzwalają bodziec anaboliczny i skutecznie regenerują organizm po wysiłku. W ofercie występuje kilka form preparatów aminokasowych, a każdy z nich ma swoje ściśle określone przeznaczenie:   –  Jeżeli twoje posiłki zawierają dużo białka, ale uważasz, że dla twoich mięśni to wciąż mało, stosuj AMINO WHEY SYSTEM  – to niezwykle cenny preparat zawierający w swoim składzie hydrolizat najbardziej wartościowego białka serwatki.  Suplement warto stosować samodzielnie, między posiłkami, tak aby mieć pewność, że zawarte w nim aminokwasy w 100% wbudują się w mięśnie, niezależnie od białka dostarczanego w diecie.  Proponujemy stosować 3-4 razy dziennie po 3 tabletki, każdorazowo popijajac wodą   – Jeżeli niektóre z twoich posiłków zawierają zbyt mało białka, powinieneś koniecznie wzbogacić je o AMINO 4500. Kompletny zestaw aminokwasów w połączeniu z witaminą C i B6 wyrównuje wszystkie istotne braki i powoduje, że twoja dieta staje się bardzo odżywcza i wartosciowa, skutecznie służąc rozwojowi mięśni. Chcąc wzbogacic dietę w białko stosuj do każdego posiłku deficytowego w białko jednorazowo 2-3 tabletki wskazanego preparatu.   – Chcąc zapewnić maksymalną ochronę mieśni a także przyspieszyć proces ich regeneracji po treningu, powinieneś koniecznie wybrać preparat AMINO WHEY MAX 6800. Pełen zestaw szybkowchłanialnych aminokwasów serwatkowych w połączeniu z witaminami oraz odpowiednio wysoka dawką glutaminy i tauryny – to wyjątkowy bodziec odżywczy dla mięśni. Preparat najlepiej stosować przed i po treningu: 4 kapsułki ok. 40 min przed wysiłkiem oraz 4 kapsułki po jego zakończeniu   – Kiedy celem treningu jest nie tylko wzrost masy mieśniowej, ale także redukcja zbędnego tłuszczu, trudno pominąć AMINO MUSCLE 16.500. To bardzo unikalny i wyjatkowy preparat. W jednej porcji zawiera aż 16500mg aminokwasów! Ponadto obfituje w  wysokie dawki witamin z grupy B oraz specjalne substancje lipotrowe nadzorujace proces spalania tłuszczu w organizmie. Jego najwiekszą zaletą jest jednak wyjątkowo szybka wchłanialność. Preparat podawany w formie płynnej bardzo szybko przenika do krwi a następnie do mięśni, gdzie silnie stymuluje anabolizm. Warto go podawać 3 razy dziennie: na czczo, po treningu oraz przed snem. W godzinach rannych i wieczornych podajemy po 15ml (1 łyżka stosłowa), natomiast bezposrednio po treningu potrójną dawke: 45ml (3 łyzki stołowe)   Preparaty aminokwasowe mogą idealnie zastąpić odżywkę białkową, jednak nie są w stanie odbudować zapasów energii po treningu. Przyjmując zalecaną porcję aminokwasów po treningu, staraj się popijać je wysokoskoncentrowanym napojem węglowodanowym Trec MAXCARB. Uzyskasz nie tylko natychmiastowy zastrzyk „sił witalnych” ale także spowodujesz, że przyjęte aminokwasy w bardzo szybkim tempie wbudują się w tkankę mięśniową.  Innym skutecznym preparatem energetycznym przyspieszającym proces uzupełniania rezerw energetycznych w mięśniach jest TREC DEXTROTECH. Preparat słynie przede wszystkim ze swojego niezwykle silnego działania anabolicznego. Polecany jest zarówno przy suplementacji aminokwasami jak również kreatyną. Łączne przyjmowanie preparatu DEXTRO TECH z kreatyną, spowoduje aż o 60% zwiększenie dynamiki jej działania!   W jaki sposób można zwiekszyć udział kalorii w diecie, nie zwiększając ryzyka otłuszczenia ciała? Na ogół nadmiar kalorii bardzo szybko zamienia się na tłuszcz, szczególnie, gdy ich źródłem są proste i łatwoprzyswajalne węglowodany. Cukier aktywuje bowiem działanie insuliny – hormonu, który łatwo napędza tycie. W takim razie jak tem problem ominąć? Najkorzystniej uwzględnić w diecie preparat Trec Olej MCT. To specjalny rodzaj średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które dostarczają ogromne porcje energii, a przy tym nie mają zdolności gromadzenia się pod skórą. Są bardzo szybko spalane i metabolizowane i w żaden sposób nie pobudzają działania tuczących hormonów. Preparat najlepiej stosować 2-3 razy dziennie po 1 łyżczce przy głównych posiłkach.      

PREPARATY ANABOLICZNE

 

Co powinieneś o nich wiedzieć?

  Jak działają preparaty anaboliczne?   Preparaty anaboliczne to specyficzne składniki lub substancje, które wnikając w struktury komórek bardzo silnie pobudzają maszynerię hormonalną i enzymatyczną do budowy białek. Działają szczególnie aktywnie w połączeniu z treningiem siłowym, czego efektem jest szybki przyrost siły i masy mięśniowej. Najsilniejszym poznanym dotąd składnikiem pobudzającym anabolizm jest kreatyna. Znaczący udział w tym procesie mają także środki  stymulujące wydzielanie hormonów o działaniu anabolicznym, takich jak testosteron, hormon wzrostu i insulina. W tej grupie suplementów na szczególną uwagę zasługują: fitosterole roślinne oraz niektóre aminokwasy, jak na przykład arginina   Czy preparaty anaboliczne to „anaboliki”?   Przyjmowane substancje o działaniu anabolicznym można nazywać anabolikami, jednak nie należy ich kojarzyć z niebezpiecznymi dla zdrowia środkami dopingującymi, które często określane są tak samo. Termin “anabolik” oznacza substancje przyspieszające reakcje anaboliczne w organizmie, jednak określenie to nie jest zarezerwowane jedynie dla silnie działających sterydów. Aktywnością taką mogą być obdarzone również niektóre substancje pokarmowe, które są całkowicie legalne i bezpieczne dla zdrowia. Są to związki, które na ogół występują naturalnie w pokarmie lub są wytwarzane przez organizm człowieka. Podawanie ich w zwiększonych dawkach nie wykazuje żadnego szkodliwego działania na organizm.   Czy preparaty anaboliczne można łączyć z odżywkami?   Nie tylko można, ale trzeba. To najlepszy sposób na zbudowanie silnej i masywnej sylwetki. Odżywki dostarczają energii i materiału budulcowego, natomiast preparaty anaboliczne silnie przyspieszają proces budowy. W programach treningowych ukierunkowanych na wzrost masy mięśniowej, odżywki i preparaty anaboliczne zawsze powinny być stosowane jednocześnie.   Jakie rozróżniamy preparaty anaboliczne?   W tej grupie znajduje się szereg różnych składników, które odpowiadają za pobudzanie różnych torów anabolicznych. Bardzo często, w jednym cyklu suplementacyjnym wiele tych substancji trzeba ze sobą łączyć, aby osiągnąć maksymalny efekt wzrostu mięśni. Preparaty anaboliczne różnia się siłą i szybkością działania oraz sposobem oddziaływania na komórki. Generalnie można przyjąć następujący ich podział:   – Suplementy kreatyny – Aktywatory testosteronu – Aminokwasy anaboliczne  

Suplementy kreatyny

  Co to jest kreatyna i jak działa na anabolizm?   Kreatyna jest naturalną substancją organiczną wytwarzaną przez organizm człowieka. Jej największe ilości zgromadzone są w mięśniach. Kreatyna odpowiada za szereg ważnych funkcji, przede wszystkim bierze udział w procesach energetycznych i anabolicznych. Dostarczenie dodatkowych jej porcji pod postacią suplementu, powoduje wyzwolenie bardzo silnego bodźca wzrostowego, czego efektem (przy odpowiednim treningu) jest szybki wzrost masy mięśniowej.  Kreatyna działa na anabolizm wielokierunkowo. Między innymi przyczynia się do wzrostu syntezy kwasu nukleinowego mRNA – czyli specjalnych „matryc” produkujących białka, a także odpowiada za transportowanie energii do budowy białek. Jednocześnie umożliwia wykonanie cięższej pracy fizycznej. A im wyższy stopień intensywności wysiłku, tym, w okresie powysiłkowym (przy prawidłowo prowadzonej regeneracji) proces syntezy białek mięśniowych przebiega bardziej aktywnie.   Są różne preparaty kreatynowe, czym one się różnią?   Obencie występuje wiele różnych preparatów kreatynowych, od najprostszych jednoskładnikowych do najbardziej złożonych, które w swoim składzie obok kreatyny zawierają szereg innych składników stymulujących i kontrolujacych anabolizm.   W grupie preparatów kreatynowych rozróżniamy następujące grupy:   –      suplementy proste, zawierające czysty monohydrat kreatyny, –      Suplementy koniugowane, będące połączeniem kreatyny ze związkami poprawiającymi wchłanianie i biodostępność kreatyny   –      jabłczan kreatyny –    alfaketoglutaran kreatyny –      ester kreatyny   –      suplementy złożone, zawierające obok aktywnej i trwałej formy kreatyny, dodatkowe substancje nasilające endogenną (wewnątrzustrojową) produkcje kreatyny oraz związki o działaniu anabolicznym, antykatabolicznym, antyoksydacyjnym oraz transportowym, które zwiększają i przedłużają aktywność kreatyny, a także ułatwiają jej przenikanie do tkanek   –      suplementy będące wysokozaawansowanymi systemami kreatynowymi, zawierające w swoim składzie kilka różnych form kreatyn o zróżnicowanej kinetyce (tempie) działania. Suplementy te wzbogacone są ponadto w specjalne grupy związków o działaniu anabolicznym, antykatabolicznym, regulatory kwasowości środowiska, substancje usprawniające transport kreatyny oraz substancji odżywczych i erogenicznych do tkanek    Jaki rodzaj preparatu kreatynowego stosować, aby osiągnąć najszybszy wzrost masy mięśniowej?   Wszystkie formy kreatyn silnie pobudzają proces anabolizmu. W praktyce, wybór konkretnego suplementu może być uwarunkowany różnymi czynnikami, takimi jak stopień zaawansowania treningowego, budowa ciała, czy dodatkowe priorytety treningowe.  Mając na uwadze stopień zaawansowania sportowego, w przypadku osób o niewielkim stażu treningowym, zalecane są suplementy oparte o monohydrat kreatyny, względnie koniugowane formy kreatyn. Złożone lub zaawansowane suplementy kreatyny są na ogół polecane osobom uprawiającym sport wyczynowo. Czynnikiem decydującym o wyborze określonego suplementu kreatyny może być także budowa ciała. Dotyczy to szczególnie osób zainteresowanych poprawą wyglądu sylwetki. Przy tendencjach do nadwagi na ogół odradza się stosowania monohydratu kreatyny, którego przyjmowanie może wiązać się z nadmiernym magazynowaniem wody w tkankach, co łącznie z dużym otłuszczeniem ciała, może powodować niekorzystny efekt “opuchnięcia” sylwetki. W takich przypadkach, bardziej zalecane są koniugowane formy kreatyn. Niektóre z nich wykazują dodatkowo delikatne działanie lipolityczne (promujące rozpad tkanki tłuszczowej). Ten rodzaj suplementów polecany jest szczególnie w programach ukierunkowanych na wzrost masy mięśniowej przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej.  
Rodzaj suplementu kreatynowego Przykład suplementu
  Formy proste Zalecane osobom początkującym o szczupłej budowie ciała   Trec Creatine Micronized 200 mesh Trec Creapure + ALA + B1 Trec Creatine 100% Trec Creatine Micronized 200 mesh + Ribose Trec Kre-Alkalyn
Formy koniugowane Zalecane osobom początkującym lub średniozaawansowanym, gdzie obok wzrostu masy mięśniowej, celem jest poprawa jakości umięśnienia lub inne cele treningowe   Trec Reactor pro 3 Trec Cm3
formy złożone Zalecane osobom o średnim stopniu zaawansowania treningowego Trec Nitrobolon
formy wysoko zaawansowane Zalecane przy dużym stażu treningowym i wysokiej intensywności prowadzonego wysiłku Trec Nitrobolon II Trec Nitrobolon Energizer  
  Jaka kreatyna jest lepsza, w proszku czy w tabletkach?   W praktyce nie ma to znaczenia. Wszystkie preparaty działają tak samo. Preparaty w formie tabletek lub kaspułek pozwalają na bardziej precyzyjne dawkowanie, są ponadto łatwe i proste w użyciu. Dla niektórych osób problemem mogą być jednak rozmiary tabletek lub kapsułek, wówczas bardziej wskazane będą preparaty w proszku. Bez względu na sposób dawkowania, kreatynę zawsze powinno popijać się większą iloscią wody.  

Jak wybrać najlepszą dla siebie kreatynę?

  Obecnie występuje cały arsenał skutecznych preparatów kreatynowych. Każdy z nich jest inny i w odmienny sposób działa na organizm. By wybrać najbardziej właściwy suplement, dokładnie przyczytaj, co i kiedy polecają nasi fachowcy. Wszystkie preparaty zostały podzielone na trzy grupy: dla początkujących, wymagających oraz profesjonalistów. Najpierw więc określ grupę do której przynależysz, a następnie wybierz stosowny dla siebie preparat. Nie próbuj na siłę awansować do profesjonalistów, jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z ćwiczeniami. Dlaczego? Po pierwsze użycie silnego preparatu wcale nie wywoła mocniejszego efektu, a jedynie zablokuje twój organizm na dalszy wzrost. Zachęcamy więc do cierpliwości i rozwagi.   Określ do jakie grupy należysz:  

                           Grupa początkujących  

Osoby rozpoczynające, albo ćwiczące nieregularnie. Do tej pory nie przyjmowały kreatyny, lub stosowały ją dawno temu

Grupa wymagajacych

Osoby już z pewnym stażem treningowym, które oczekują od suplementacji kreatyną także dodatkowych efektów np.  większej, energii, lepszego pobudzenia, szybszego spalania tłuszczu, itp.

Grupa profesjonalistów

Osoby mocno wytrenowane, ze sporą masą mięśniową. Do tej pory korzystały już z różnych form kreatyn. Teraz oczekują czegoś naprawdę mocnego, co poruszy ich mięśnie do granic możliwości

    PREPARATY DLA POCZĄTKUJĄCYCH      Jestem szczupły i trudno przybieram na masie. Nie przyjmowałem do tej pory kreatyny lub stosowałem ją bardzo rzadko   W takim razie musisz rozpocząć od podstaw. Twój organizm najlepiej zareaguje na monohydrat kreatyny, który szybko  pobudzi włókna mięśniowe do wzrosu. Już mniej więcej po upływie 7-10 dni powinieneś odczuć bardzo wyraźny przyrost siły, a także twardości i wyrazistości mieśni. To będzie  prawdziwy szok anaboliczny. Ale bez obaw, wszystko pod kontrolą. Monohydrat kreatyna działa niezwykle szybko, ale z rozwagą. Na początek wybierz jeden z trzech preparatów: Creatine 100%, Creatine Micro 200 mesh lub Kre-Alkalyn:    
Jeżeli stosujesz kreatynę  pierwszy raz w życiu, a twój staż treningowy nie jest dłuższy nż 3 miesięce wybierz:  
  Trec Creatine 100% – doskonała na początek, szczególnie, gdy dopiero rozpoczynasz przygodę z siłownią. Działa niezwykle szybko i efektywnie, głównie za sprawą obecnego nośnika sodowego. Dodakowo witamina C wspomaga siłę ścięgien, dzięki czemu oddala ryzyko kontuzji lub tworzenia się rozstępów. Przyjmuj preparat raz dziennie w ilosci 5g po treningu, lub w dni wolne od ćwiczeń zaraz po przebudzeniu. Preparat polecany szczególnie z odżywką Trec Mass XXL
                  Jeżeli stosujesz kreatynę pierwszy raz po dłuższej przerwie, i do tej pory nie ćwiczyłeś zbyt regularnie wybierz:  
   Trec Creatine Micro 200 mesh – sprawdza się wyjątkową dobrze u osób, które kiedyś stosowały już kreatynę, ale od tego czasu minął przynajmniej rok. Ten preparat charakteryzuje się niezwykle wysokim stopniem rozdrobnienia, co warunkuje jego bardzo szybką wchłanialność i dostępność do komórek. Już na drugi dzień poczujesz jak twoje mięśnie powoli zwiększaja objętość. Preparat najlepiej stosować w dawce 5g po treningu oraz w dni wolne zaraz po przebudzeniu. W celu spotęgowania efektu przyrostu masy mieśniowej, preparat polecamy szczególnie w połączeniu z odżywką Trec Magnum 8000.    
                  Jeżeli dawno nie stosowałeś kreatyny, lub stosujesz ją pierwszy raz, a  ćwiczysz już regularnie przynajmniej kilka miesięcy, wybierz:  
 
  Trec Kre-Alkalyn – to idealne rozwiązanie dla osób które od dłuższego czasu ćwiczą bardzo intensywnie, ale do tej pory niezbyt często korzystały z suplementów kreatyny. Kre-Alkalyn to alkaliczna postać monohydratu kreatyny, który doskonale spełnia swoje zadanie w warunkach intensywnego metabolizmu wysiłkowego. Nie jest mu straszny kwas mlekowy czy wysoka temperatura mięśni. Przebija blokady, z którymi nie zawsze może sobie poradzic zwykły monohydrat kreatyny. Stosuj preparat 2 razy dziennie po 1,5g: na czczo oraz zaraz po treningu najlepiej z odżywką Trec Magnum 8000. W dni wolne, pojedynczą dawkę preparatu najlepiej przyjąć na czczo oraz przed wieczornym posiłkiem  
                      PREPARATY DLA WYMAGAJĄCYCH   Obok szybkiego przyrostu masy mięśniowej potrzebuje silnego pobudzenia   Zastosuj więc preparat Trec Creatine + Taurine. To środek który wykrzesze z ciebie maksimum sił i pozwoli poczuć znaczący przypływ energii.  Tauryna silnie elektryzuje wszystkie najważniejsze przekaźniki nerwowe odpowiedzialne za stan pobudzenia i gotowości do działania. Preparat wykazuje dwufazowy mechanizm działania: przed treningiem dodaje energii i zwięskza stopień aktywacji pscyhoruchowej, po treningu bardzo silnie inicjuje procesy anaboliczne, sprzyjając budowie masy mięśniowej. Dlatego preparat ten powinieneś stosować zawsze dwukrotnie w ciagu dnia: 1 miarkę (6,5g) 40 min przed wysiłkiem oraz 1 miarkę (6,5g) zaraz po treningu. Dawkę przedtreningową polecamy szczególnie przyjmować z suplementem Trec Life Energy. W dni wolne od ćwiczeń preparat stosujemy na czczo oraz w godzinach popołudniowych między posiłkami. Najlepszą odżywką uzupełniającą jest Trec Hard Mass.   Czuje, że kreatyna nie działa na mnie zbyt silnie   Ten problem możesz skutecznie rozwiązać stosując Trec Creatine + Ribose. Odpowiednia dawka rybozy powoduje bowiem zwiększenie efektywności wnikania kreatyny do mięśni. Są one wtedy w stanie pomieścić kilkadziesiąt procent więcej kreatyny niż normalnie, a to warunkuje niezwykle silny bodziec anaboliczny. Preparat sprawdza się idealnie u osób, które nie zawsze odczuwają działanie kreatyny. Efekt może być  doprawdy zdumiewajacy, szczególnie gdy preparat połączy się dodatkowo z odżywką Trec Dextrotech. Najlepsza kombinacja to: (8 kapsułek Creatine + Ribose oraz 50g Dextro Tech) przyjmowana dwa razy dziennie: na czczo oraz zaraz po treningu. W dni wolne preparat najlepiej przyjmować dwa razy dziennie: tuż po przebudzeniu oraz w godzinach popołudniowych między posiłkami. W celu osiągnięcia maksymalnego tempa wzrostu masy mięśniowej, zaleca się uzupełnienie suplementacji odżywką Trec Nitroprogen   Chciałbym uzyskać szybki przyrost masy, ale jednocześnie ograniczyć ból i zakwaszenie mięśni      Najlepszym wyborem będzię więc Trec Creatine+ALA+B1. Obok silnego działania anabolicznego preparat  intensywnie hamuje proces zakwaszenia mięśniowego umożliwiając tym samym wykonanie większej ilosci serii i powtórzeń. Dzięki temu mięśnie można spompować do granic możliwości. To głównie zasługa kwasu alfa-liponowego ALA oraz witaminy B1, które w połączeniu z kreatyną silnie odkwaszają pracujące mięśnie i zmniejszają reakcje bólowe. Przyjęcie preparatu przed treningiem minimalizuje powstawanie kwasu mlekowego, zaś po treningu nasila jego eliminację przyspieszając proces odnowy organizmu. W celu uzyskania maksymalnych efektów  preparat najlepiej przyjmować w ilości 5g 30 min przed wysiłkiem oraz  taką samą porcję bezpośrednio po treningu.  W dni wolne, preparat stosujemy 2 razy dziennie: na czczo oraz przed wieczornym posiłkiem. Suplement doskonale komponuje się z odżywką Trec Hard Mass.   Chciałbym uzyskać nie tyle masywną, co bardziej wyrazistą sylwetkę   W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie preparat Trec CM3, który zawiera niezwyklą aktywną postać jabłczanu kreatyny. W przeciwieństwie do tradycyjnego monohydratu kreatyny, działania nieco wolniej, ale za to daje bardziej trwały i wyrazisty efekt. Jabłczan kreatyny nie sprzyja gromadzeniu wody, dzięki czemu włókna mięśniowe bardzo szybko odsłaniają swoje oblicze. Sylwetka staje się proporcjonalna i pięknie zarysowana. Trec CM3 to preparat dla prawdziwych koneserów, którzy zamiast wielkiej masy mięśniowej, bardziej cenią jakość i wyrazistość mięśni. Dodatkowo, bardzo pomocną rolę może odegrać preparat uzupełniający Trec Clenburexin, który idealnie wytapia resztki pozostałego pod skórą tłuszczu. Preparat najlepiej stosować wg następujacego schematu: – dni treningowe:  na czczo (4 kapsułki CM3 + 2 kapsułki Clenburexin)  oraz taką samą porcje 30 min przed treningiem – dni wolne: (4 kapsułki CM3 oraz 2 kapsułki Clenburexin) – dwa razy dziennie: na czczo oraz w godzinach popołudniowych między posiłkami. Idealnym uzupełnieniem proponowanego zestawu jest odżywka wysokobiałkowa oparta o wysoko anaboliczne frakcje białek serwatkowych – Trec Isolite   Ćwiczę siłowo i aerobowo, gdyż moim celem jest maksymalne dorzeźbienie mięśni      Można więc przypuszczać, że często odczuwasz zmęczenie lub wyczerpanie. W tej sytuacji powinieneś  sięgnąć po  Trec Reactor Pro3. Zestawienie bardzo aktywnego jabłczanu kreatyny z inozyną i rybozą, z jednej strony zapewnia silny wzrost anabolizmu, z drugiej dodaje ogromny zastrzyk energii. Stosując ten preparat masz pewność, że organizm w ogromnym pędzie „zamienia”  tłuszcz na mięśnie. W okresie kształtowania sportowej formy warto go stosować z bardzo silnym aktywatorem spalania tłuszczu – preparatem Trec Fat Burner, co daje wręcz spektakularny efekt odtłuszczenia i dorzeźbienia sylwetki. Preparat najlepiej stosować wg następujacego schematu: – dni treningowe:  na czczo (4 kapsułki Reactor Pro 3 + 2 kapsułki Thermo Fat Burner) oraz taką samą porcje 30 min przed treningiem. Dodatkowo późnym wieczorem polecamy sam Reactor Pro3 w ilosci 4 kapsułek 40min przed zaśnięciem. – dni wolne: (4 kapsułki CM3 oraz 2 kapsułki Thermo Fat Burner) – dwa razy dziennie: na czczo oraz w godzinach popołudniowych między posiłkami. Jako odżywkę uzupełniającą polecamy Trec Nitroprogen – preparat wysokobiałkowy który łączy w sobie maksymalne właściwości anaboliczne i antykataboliczne.   PREPARATY DLA PROFESJONALISTÓW   Sama kreatyna to za mało. Potrzebuje coś znacznie silniejszego   W takim razie powinieneś koniecznie wypróbować Trec Nitrobolon. To zupełnie nowy rozdział wspomagania – dla prawdziwych twardzieli, którzy oczekują  silnych i ekstremalnych doznań. Polecany przez nas preparat to jeden z najbardziej znanych i docenianych środków anabolicznych, który wyzwala potężną reakcję wzrostu mięśni. Wszystko za sprawą połączenia niezwykle mocnego estru etylowego kreatyny z najbardziej aktywnymi formami argininy. To generuje prawdziwy „dublet anaboliczny”. Kreatyna z argininą dosłownie prześcigają się w procesie budowy białek mięśniowych. Proces ten przebiega tak intensywnie, że naczynia krwionośne dosłownie pękają w szwach, by nadążyć z dostarczaniem składników odżywczych i energetycznych do mięśni. Nitrobolon to doskonały preparat dla osób zaawansowanych mających za sobą już kilka, mniej lub bardziej skutecznych kuracji kreatyną.   Nirtobolon działa rewelacyjnie, ale potrzebuje jeszcze większego dopału   Wszystko wskazuje na to, że twoje mięśnie są doskonale przygotowane na kolejny, jeszcze bardziej ekstremalny wstrząs. Teraz czeka na ciebie prawdziwe monstrum anabolizmu – Trec Nitrobolon II. Preparat zawiera specjalny zestaw substancji stymulująych rozkurcz arterii żylnych, które zapewniają mięśniom bardzo szybki dowóz dwóch, najbardziej aktywnych form kreatyn: jabłczanu kreatyny oraz estru etylowego kreatyny. Już po kilku dniach suplementacji mięśnie stają się bardzo twarde i wyraziste, eksplodując przy tym nienaturalną siłą. Dodatkowo, nad przebiegiem  skomplikowanego procesu nieustannie czuwają  substancje antykataboliczne, które pozwalają mięśniom wciąż utrzymywać zwartą i niesłabnacą strukturę.      Chciałbym zastosować najsilniejszy preparat kreatyny znany na rynku. Dokładnie taki sam, jaki stosują zawodowcy   Polecamy więc  Trec Nitrobolon Energizer. To obecnie najsilniejszy znany anabolik na rynku. Wnikając w struktury komórek,  niszczy resztki pozostawionych blokad ustrojowych w zakresie rozrostu włókien mięśniowych.   Specjalne substancje neotropowe wyzwalają eksplozję wyładowań w strukturze połączeń nerwowo-mięśniowych, dzięki czemu serce tłoczy jeszcze więcej krwi do mięśni. Wraz z nią docierają aż cztery, najbardziej aktywne formy kreatyny które z niewiarygodną siłą potęgują anabolizm. Do akcji wkraczają dodatkowo regulatory wydzielania najsilniejszego hormonu anabolicznego – insuliny oraz arsenał specjalnych witamin, substancji elektrolitowych i antyoksydacyjnych. Należy pamiętać, że Nitrobolon Energizer znosi wszelkie hamulce, i przy braku właściwej adaptacji może spowodować bardzo silny rozwój masy mięśniowej.   Schemat stosowania wysoko zaawansowanych form kreatyny  
Preparat Czas stosowania Dawkowanie – dni treningowe Dawkowanie – dni wolne Dodatkowa odżywka usupełniająca
Nitrobolon 6 tygodni 4 kapsułki 3 razy dziennie: na czczo, przed treningiem, po treningu 3 kapsułki 3 razy dziennie między posiłkami Trec Magnum 8000  
Przerwa 4 tygodnie Trec Hard Mass
Nitrobolon II 6 tygodni 2 miarki 3 razy dziennie: na czczo, przed treningiem i po treningu 1 miarka 3 razy dziennie między posiłkami Trec Mass XXL
Przerwa 6 tygodni Trec Hard Mass
Nitrobolon Energizer 6-8 tygodni 1-2 miarki 2 razy dziennie: na czczo oraz przed treningiem 1 miarka na czczo oraz 1 miarka w godzinach wczesnopopołudniowych Trec Nitroprogen
Przerwa8-10 tygodni Trec Hard Mass
  Podczas treningu, odczuwam że moje mięśnie bardzo słabo reagują na trening i są wyraźnie pozbawione energii   To sygnał, że powinieneś skorzystać ze spacjalnie zaprojektowanej, przedtreningowej formuły energetyczno-anabolicznej Trec Nitro Pack, która w natychmiastowym tempie przywraca siły i pompuje mięśnie do granic możliwości. Już kilkanaście minut po rozpoczęciu treningu zauważysz, jak twoje mieśnie w nienaturalny sposób powiększaja swoje obwody. Jednoczesnie odczujesz niezwykły przypływ energii i ochoty do ćwiczeń. Ten niezwykły efekt to wynik specyficznego działania trzech różnych form kreatyn, składników zwiększających produkcję tlenku azotu NO oraz rybozy i inozyny. W celu uzyskania maksymalnego efektu, stosuj jedną saszetkę preparatu ok. 30 min przed planowanym treningiem.      

Aktywatory testosteronu

  Co to są aktywatory testosteronu?   Aktywatory testosteronu to specyficzne, naturalne substancje pochodzenia roślinnego które wpływają na zwiększenie oraz metabolizm bardzo silnego hormonu anabolicznego – testosteronu. Szczególnie wysoką aktywnością pod tym względem odznaczają się wyciągi roślinne: buzdyganka ziemnego (tribulus terrestris), palmy sabalowej czy żeń-szenia koreańskiego, które zawierają szereg bardzo silnych związków pobudzajacych i wspierających pracę układu hormonalnego. Najważniejszą rolę odgrywają tutaj tzw. sterole roślinne, które w specyficzny sposób oddziałują na układ płciowy. Sterole roślinne  nie tylko warunkują wzrost poziomu i aktywności hormonów płciowych (gł. testosteronu) ale także zapobiegają ich niekorzystnemu działaniu na organizm   W jaki sposób sterole roślinne pobudzaja wydzielanie testosteronu?   Mechanizm ich działania na układ hormonalny jest wielokierunkowy. Po pierwsze, strole roślinne mogą ulegać bezpośredniej przemianie do hormonów steroidowych, które w dalszej kolejności silnie aktywują wewnątrzkomórkowy mechanizm anaboliczny. Po drugie, substancje te blokują specjalne enzymy, które mogą niszczyć lub przekształcać krążący we krwi testosteron w inne związki lub hormony. Dodatkowo sterole roślinne mogą wiązać w krwiobiegu białka które „wyłapują” testosteron i osłabiają jego anaboliczny wpływ na rozwój masy mięśniowej. Tak więc, te niezwykle cenne i aktywne związki roślinne z jednej strony zwiększają poziom testosteronu, z drugiej czuwają, by hormon ten jak najdłużej utrzymywał swoją aktywność w organizmie.   Czy roślinne aktywatory testosteronu mogą zaburzać naturalną pracę hormonów?   Substancje te są całkowcie bezpieczne dla zdrowia i nie powodują żadnych niebezpiecznych zmian w obrębie układu hormonalnego. Pomimo, że sterole roślinne wpływają na wzrost poziomu testosteronu we krwi, to jednak nie powodują podniesienia jego stężenia w organizmie ponad naturalne graniczne wartości fizjologiczne. Co za tym idzie, ich stosowanie nie wpływa na ryzyko pojawienia się zaburzeń zdrowotnych, jakie mogą wystąpić np. w przypadku stosowania sterydów. Co więcej, pojawiają się doniesienia że niektóre aktywne substancje roślinne mogą efektywnie przeciwdziałać niekorzystnym przemianom hormonów we krwi, wykazując pozytywny wpływ na stan zdrowia. Jak się uważa, niektóre sterole roślinne mogą chronić komórki gruczołu krokowego przed niekorzystnym oddziaływaniem niektórych hormonów i zabezpieczać go przed przerostem oraz rozwojem zmian nowotworowych.   W jakim wieku można stosować aktywatory testosteronu?      Suplementy zwiększające poziom testosteronu powinny być stosowane jedynie w przypadkach prawidłowej i unormowanej gospodarki hormonalnej. U osób młodych, będących przed lub w okresie dojrzewania mamy do czynienia z tzw. “burzą hormonów”, z tego względu stosowanie wszelkich substancji mogących wpływać na aktywność hormonalną organizmu nie jest zalecane. Jak się uważa, suplementy aktywizujące wydzielanie testosteronu sprawdzają się najlepiej w programach suplementacji powyżej 20-25 roku życia.  Młodszym osobom są natomiast zalecane suplementy regulujące gospodarkę hormonalną w okresie dojrzewania. Jak się uważa niedobór pewnych mikroelementów szczególnie cynku i magnezu w diecie może prowadzić do zaburzeń w wydzielaniu hormonów i zahamowania prawidłowego rozwoju płciowego. Cynk i magnez biorą bowiem czynny udział niemal na wszystkich etapach produkcji testosteronu. Cynk wpływa ponadto na zwiększenie wrażliwości na testosteron, a także bierze udział w zwiększeniu produkcji insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1). Szczególnie wysoką skutecznością w regulacji gospodarki hormonalnej odznaczają się chelaty cynkowo – magnezowe, które mogą być stosowane we wszystkich programach wspomagania, bez względu na wiek.   Kto, oprócz sportowców może odnieść wymierne korzyści z działania anabolicznych aktywatorów testosteronu?   Przede wszystkim mężczyźni po 40 roku życia, gdyż ich organizm spowalnia produkcję testosteronu. Może to rzutować na zmniejszenie syntezy białek mięśniowych, oraz pogorszenie procesów odbudowy energii. W efekcie spadku aktywności hormonalnej, obserwuje się u mężczyzn spadek siły i masy mięśniowej, osłabianie kondycji oraz wzrost ilości tkanki tłuszczowej. Spadek syntezy testosteronu może także prowadzić do zmniejszenia lub utraty libido oraz impotencji. Z tego tytułu, suplementacja ukierunkowana na wzrost sekrecji testosteronu może w naturalny sposób spowalniać proces rozwoju niekorzystnych zmian zachodzących z wiekiem.  

Jak wybrać najlepszy dla siebie aktywator testosteronu ?

       Mam mniej niż 21 lat. Interesuje mnie jedynie zdrowe i bezpieczne zwiększenie aktywnosci własnego testosteronu.   W takim razie najlepszym rozwiązaniem będzie preparat Trec ZMA, który zawiera trzy najważniejsze składniki nadzorujące metabolizm testosteronu: cynk, magnez i witaminę B6. To unikalne i specjalnie stworzone  zastawienie witaminowo-mineralne gwarantuje niezwykłe pobudzenie naturalnej gospodarki hormonalnej w młodym organizmie. Zawarte w preparacie składniki doskonale uzupełniaja się w działaniu, czego efektem jest bardzo silny wzrost aktywnosci własnego testosteronu, hormonu wzrostu oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1. Wszystko to przekłada się na wyraźny wzrost masy mięśniowej i proces regeneracji organizmu. Aby osiągnąć maksymalny efekt preparat najlepiej przyjmować w ilości 3 kapsułek przed snem.    Od kilku lat trenuje dosć intensywnie. Potrzebuje bardzo silnego a zarazem bezpiecznego dopalacza hormonalnego   Nie pozostaje więc nic innego jak zastosować jeden z najsilniejszych aktywatorów testosteronu obecnych na rynku. Preparat Trec Tribulon to specjalny wysiąg rośliny Tribulus Terrestris zawierający kompleks bardzo silnie działajacych saponin steroidowych i związków polinenolowych pobudzajacych wydzielanie i aktywnosć najsilniejszego hormonu androgennego – testosteronu. Już w kilka dni po zażyciu preparatu obserwuje się wyraźny przypływ sił fizycznych. W efekcie specyficznego oddziaływania saponin steroidowych na układ hormonalny, dochodzi do przyspeiszenia procesów anabolicznych w obrębie tkanki mięśniowej oraz redukcji zalegajacego tłuszczu, w efekcię czego mieśnie uzyskuja bardzo atrakcyjny zarys. Zalecena dzienna porcja to 2-4 kapsułek. Preparat najlepiej stosować 40 min przed treningiem (1-2 kapsułki) oraz późnym wieczorem (1-2 kapsułki)     Jestem zainteresowany preparatem, który z jednej strony bardzo silnie pobudza wydzielanie i aktywnosć testosteronu, z drugiej chroni przed takimi czynnikami (łysienie, trądzik, zaburzenia potencji)   Takie możliwości stwarza unikatowy preparat Trec testosterone Booster. To specjalnie opracowana kompozycja różnych wyciągów roślinnych, które z jednej strony bardzo silnie aktywują  testosteron, z drugiej zapobiegają, aby hormon ten nie ulegał przemianie do innych niekorzystnych zwiazków, w szczególności hromonu DHT, który odpowiada m.in za przerost gruczołu krokowego, wypadanie włosów i zmiany trądzikowe. Preparat wykazuje zarówno doskonałe działanie aktywizujące jak i profilaktyczne. Sprawdza się szczególnie korzystnie u mężczyzn po 40 roku życia a także osób, które nadwareżyły swój organizm poprzez stosowanie srodków dopingujących. Preparat najlepiej stosować 2 razy dziennie w ilości 1 niebieska kapsułka rano oraz 3 kapsułki biale od 30-60 min przed snem.    

Aminokwasy anaboliczne

  Co to są aminokwasy anaboliczne?   Aminokwasy to cząstki wchodzące wskład budowy białek. Jest ich dwadzieścia i mogą się rozmaicie ze sobą łączyc, tworząc w organizmie niezliczoną ilość różnych białek. Oprócz tego istnieją także aminokwasy niebiałkowe, czyli związki, które nie pełnią bezposrednio roli budulcowej, lecz odgrywają niezwykle ważną rolę w rozmaitych procesach metabolicznych. Największe zainteresowanie we wspomaganiu sportowym budzą jednak aminokwasy białkowe. Wiele z nich bowiem nie tylko wspomaga budowę mięśni poprzez dostarczanie budulca, ale także posiada dodatkową zdolność stymulowania anabolizmu. Takimi szczególnymi właściwościami odznaczają się między innymi arginina i aminokwasy rozgałęzione BCAA. Mogą one występować jako niezależne suplementy lub wchodzić w skład bardziej zaawansowanych preparatów zawierajacych szereg innych substancji usprawniajacych procesy anaboliczne lub antykataboliczne   Co to jest arginina?   To jeden z aminokwasów białkowych zaliczanych do grupy tzw. aminokwasów warunkowo niezbędnych.  Oznacza to, że organizm potrafi wytwarzać go samodzielnie, jednakże w szczególnych warunkach, np. szybki wzrost, choroby, stres, nasilone stany katabolizmu, duża aktywność fizyczna, jego wewnątrzustrojowa produkcja może okazać się nie wystarczająca, stąd istnieje konieczność jego dostarczania wraz z pożywieniem. Na deficyt tego aminokwasu w szczególności narażone są dzieci, ludzie chorzy,  rekonwalescenci, a także sportowcy. Arginina jest składnikiem żywieniowym biorącym udział w różnorodnych procesach metabolicznych – odgrywa ważną rolę detoksykacyjną, antykataboliczną, anaboliczną, przyspiesza podział komórek, odpowiada za wzrost potencji i płodność, wzmacnia system odpornościowy, serce i układ krążenia.   W jaki sposób arginina pobudza anabolizm?   Istnieje kilka mechanizmów anabolicznego działania argininy. Przede wszystkim arginina zwiększa poziom kilku istotnych hormonów anabolicznych, a w szczególności hormonu wzrostu (hGH) i insuliny. Jednocześnie jest także związkiem wyjściowym do produkcji kreatyny – substancji o silnych właściwościach anabolicznych, a także prekursorem tlenku azotu (NO). Wytwarzany pod wpływem suplementacji argininą tlenek azotu zwiększa wytwarzanie specjalnych przekaźników (nukleotydów cyklicznych), które odgrywają istotną rolę w procesie pobudzania syntezy białek ustrojowych. Arginina wpływając także na rozszerzenie naczyń krwionośnych usprawnia przepływ krwi z tlenem i składnikami odżywczymi, przyspieszając tym samym dopływ aminokwasów do mięśni.   Co to są aminokwasy rozgałęzione BCAA i jak działają na anabolizm?   BCAA to trzy niezbędne dla naszego organizmu aminokwasy o tzw. łańcuchach rozgałęzionych (budowa chemiczna): walina, leucyna i izoleucyna. Są naturalnym składnikiem pokarmów bogatych w białko. Stanowią ok. 35% wszystkich aminokwasów znajdujących się w mięśniach, dlatego są ważnym składnikiem budulcowym tkanki mięśniowej. Zapotrzebowanie na BCAA w sporcie jest więc wysokie, bez względu na rodzaj prowadzonego treningu. Aminokwasy rozgałęzione mogą być wykorzystywane przez organizm jako źródło energii, środek stymulujący wzrost włókien mięśniowych oraz wspomagający ich ochronę, co często wykorzystywane jest w sportach siłowych i kulturystyce. BCAA przyjmowane przed treningiem stymulują działanie hormonów odpowiedzialnych za anabolizm a także bezpośrednio wpływają na poprawę bilansu azotowego. Jednocześnie hamują proces degradacji białek mięśniowych. Szcezgólne właściwości anaboliczne posiada aminokwas leucyna który stymuluje złożone mechanizmy komórkowe odpowiedzialne proces syntezy białek. Jednocześnie posiada zdolność aktywowania najsilniejszego hormonu anabolicznego – insuliny, co w efekcie przyczynia się do szybkiego przyrostu masy mieśniowej.   Z jakimi składnikiami najlepiej łączyć aminokwasy anaboliczne?   W wielu odzywkach i preparatach, aminokwasy stymulujące synteże białek są łączone z innymi składnikami o działaniu anabolicznym i antykatabolicznym jak: kreatyna, tauryna, ryboza, HMB oraz inne. To czy proeparat powinien być zastosowany jako osobny składnik wspomagający lub połączony z innymi zwiazaki zależy od wielu czynników. Dlatego przed wyborem określonego preparatu należy zastanowić się który z nich będzie najlepszy w danej konkretnej sytuacji, co prezentujemy poniżej.      

Jak wybrać najlepszy preparat z grupy aminokwasów anabolicznych?

      Stosuje poraz pierwszy aminokwasy anaboliczne. Który z preparatów będzie dla mnie najbardziej właściwy?   Na początek polecamy Trec BCAA Powder. To mieszanina trzech aminokwasów rozgałęzionych o silnych właściwościach anabolicznych, które w połączeniu z wysoką dawką witaminy B6 doskonale stymulują i nadzorują proces syntezy białek. Preparat jest doskonały na początek i z powodzeniem może być stosowany także przez osoby młodsze, które dopiero rozpoczynają przygodę z treningiem siłowym. Preparat wystepuje w bardzo łatwo przyswajalnej formie proszkowej. Najlepiej przyjmować go dwa razy dziennie: 3g 40 min przed treningiem oraz taką samą porcję zaraz po wysiłku. W dni wolne od cwiczeń: 3g na czczo oraz 3g przed snem     Stosuje obecnie czystą kreatynę. Chciałbym dodatkowo wzmocnić siłę jej działania poprzez zastosowanie aminokwasów anabolicznych   W tym przypadku polecamy szczególnie Trec Anabolic System BCAA, gdzie zastosowano unikalne połączenie  aminowasów rozgałęzionych z witamina B6 oraz tauryną. Preparat stosowany przed treningiem bardzo silnie wspomaga wydolność fizyczną i psychiczną organizmu do podjęcia bardzo intensywnego treningu siłowego, co w efekcie przekłada się na wyzwolenie energicznego bodźcca anabolicznego. Z kolei po treningu, preparat doskonale uzupełnia działanie kreatyny. Z jednej strony następuje bardzo silna reakcja syntezy białek na skutek działania BCAA, z drugiej dochodzi do gigantycznego wtłaczania kreatyny do mięśni na skutek pobudzenia receptorów insulinowych przez taurynę. Na całoscią anabolizmu kontrolę sprawuje natomiast witamina B6. Suplement ten doskonale uzupełnia się z monohydratem lub jabłczanem kreatyny. Preparat najlepiej przyjmować w ilosci 3-4 kapsułek 40 min przed treningiem oraz taka samą ilosć po treningu, razem z kreatyną.      Zakończyłem stosowanie kreatyny. Co dalej przyjmować, aby skutecznie podtrzymać wzrost masy mięśniowej?   Kreatyna będzie jeszcze aktywnie pobudzać anabolizm przynajmniej przez 2-3 tygodnie, ale dynamika tej reakcji będzie powoli słabnąć. Aby ograniczyć ten efekt warto tuż po zakończeniu przyjmowania kreatyny rozpocząć kurację bardzo silnie działającym aminowkasem– argininą (Trec AAKG). To wywoła drugą, niezwykle dynamiczną falę anaboliczną, która nie tylko zahamuje spadek masy mięśniowej, ale dodatkowo wywoła jej silny wzrost. Arginina zaczynała działać niemal natychmiast po jej przyjęciu. Rozszerzając bardzo silnie naczynia krwionośne, wtłacza strumień substancji energetycznych i budulcowych do mięśni, pobudzając przy tym dodatkowo reakcję syntezy białek. Efekt działania arnininy jest często bardziej odczuwalny niż kreatyny. Warunkiem jest jednak odpowiednie jej przyjmowanie. W dni treningowe preparat najlepiej stosować w dwóch podzielonych dawkach: 4 kapsułki 30 min przed treningiem oraz 4 kapsułki zaraz po treningu. W dni wolne: 2 kapsułki 4 razy dziennię między posiłkami. Ostatnia porcja – przed snem.  

 

PREPARATY ANTYKATABOLICZNE

 

Co powinieneś o nich wiedzieć?

 

Co to są antykataboliki?

 

    Pod ogólnym pojęciem “anty-kataboliki” kryją się specjalne substancje wykazujące zdolność hamowania rozkładu białek w organizmie. W normalnych warunkach, proces budowy (anabolizmu) i rozpadu (katabolizmu) białek ustrojowych pozostaje w  równowadze, jednak w pewnych okolicznościach (duży wysiłek fizyczny, stres, niedożywienie białkowo-energetyczne), reakcje kataboliczne mogą dominować na anabolicznymi, prowadząc do niekorzystnych zmian w organizmie. Szczególnie podatne na rozpad są białka mięśniowe, które w stanie zagrożenia organizm wykorzystuje na poczet przemian energetycznych. Z punktu widzenia budowy masy mięśniowej, efekt ten jest niekorzystny, gdyż prowadzi do zmniejszenia obwodów i siły mięśni. Z tego tytułu w programach wspomagania suplementacyjnego często wykorzystuje się specjalne substancje chroniące białka mięśniowe przed destrukcją w warunkach nasilonego stresu fizycznego (trening sportowy).   Kto powinien stosować antykataboliki?   Preparaty antykataboliczne polecane są szczególnie osobom intensywnie trenującym, których zasadniczym celem ćwiczen jest rozbudowa masy mieśniowej. Bez stosowania odpowiednich preparatów antykatabolicznych proces ten jest znacznie utrudniony. Antykatboliki warto przyjmować szczególnie w okresie okołowysiłkowym (przed i po treningu) a także w okresie wydłużonych przerw między posiłkami oraz przed snem. Wybrane preparaty antykataboliczne są szczególnie wskazane w pierwszych miesiacach ćwiczeń, kiedy organizm nie jest jeszcze odpowiednio zaadaptowany do intensywnych zajęć wysiłkowych.   Jakie preparaty natykataboliczne najlepiej chronią masę mięśniową?   Do najpopularniejszych suplementów o działaniu antykatabolicznym stosowanych w proogramch budowy masy i siły mieśniowej zalicza się: HMB, glutaminę oraz aminokwasy rozgałęzione BCAA. Każdy z tych preparatów wykazuje nieco odmienny mechanizm działania. Niektóre z preparatów lepiej sprawdzają się przed lub po wysiłku, inne w ciągu dnia, a jeszcze inne w okresie snu. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest odpowiednie łączenie wszystkich preparatów w jednym cyklu suplementacyjnym. Wówczas efekt działania antykatabolicznego jest najbardziej wszechstronny   Co to jest HMB i jak hamuje katabolizm?   HMB jest pochodną aminokwasu białkowego – leucyny. Związek ten być wytwarzany zarówno przez ustrój człowieka jak również dostarczany wraz z pokarmem. HMB zmniejsza proces katabolizmu głównie poprzez hamowanie działania enzymów proteolitycznych (rozkładających białka). Jednocześnie bierze udział w wytwarzaniu i pobudzaniu kluczowych hormonów sterujących reakcjami anabolizmu i katabolizmu takich jak: testosteron, hormon wzrostu, insulina, kortyzol oraz IGF-1. Uważa się również, że komórki mięśniowe w stanie silnego stresu wywołanego wysiłkiem lub uszkodzone, nie potrafią także pokryć zwiększonego zapotrzebowania na cholesterol. HMB podany w formie suplementu pozwala na utrzymanie prawidłowej syntezy cholesterolu w celu wzmocnienia i funkcjonowania błon komórkowych, co zapobiega uszkodzeniu, a nawet śmierci komórek mięśniowych. HMB hammujac rozkład białek i ograniczając ich udział w przemianach energetycznych, pobudza jednocześnie spalanie tłuszczu, stąd często suplementacja tym związkiem wykorzystywana jest w programach redukcji masy ciała.   Jak należy stosować HMB?   Najcześciej stosowane dawki mieszczą się w przedziale od 1 do 6g/dobę. Jak wynika zbadań, optymalny efekt antykataboliczny uzyskuje się przy dawce 3g/dobę, a w przypadku osób o wadze pow. 100kg – 4g/dobę.  Korzyści z suplementacji HMB obserwowane są już w pierwszych tygodniach suplementacji, szczególnie u osób początkujących. W przypadku osób wysoko wytrenowanych,, zalecany jest dłuższy okres przyjmowania HMB (ok. 8-12 tygodni), gdyż krótszy czas suplementacji (ok. 4-6 tygodni) może nie przynieść większych efektów.   Co to jest glutamina?   Glutamina jest jednym z najważniejszych aminokwasów białkowych budujących mięśnie i stanowi  ponad 60% wszystkich aminokwasów znajdujących się tkance mieśniowej. W czasie intensywnego wysiłku fizycznego, na skutek wzmożonych procesów energetycznych, dochodzi do uszczuplenia wewnątrzmięśniowych zasobów tego aminokwasu. W treningu sukierunkowanym na budowę masy mięśniowej, glutamina odgrywa szczególną role jako suplement o działaniu antykatabolicznym, który skutecznie zapobiega procesowi degradacji białek ustrojowych. Aminokwas ten efektywnie hamuje zarówno proces katabolizmu powysiłkowego jak i poabsorbcyjnego (w okresie nocnym).   W jaki sposób glutamina chroni masę mięśniową?   Glutamina wprowadza do organizmu duże dawki azotu, co wpływa na ograniczenie procesu rozkładu białek. Jednocześnie, hamuje powysiłkową aktywność hormonów o działaniu katabolicznym szczególnie kortyzolu oraz ogranicza działanie enzymów odpowiedzialnych za proces degradacji białek ustrojowych. Glutamina uczestniczy także w procesie syntezy glutationu – jednego z najsilniejszych antyutleniaczy chroniących białka i struktury komórkowe przed niszczącym działaniem rodników tlenowych. Glutamina uważana jest również za aminokwas o dużych właściwościach anabolicznych. Wpływając na zwiększenie puli azotu nieorganicznego przyczynia się do poprawy tzw. bilansu azotowego co sprzyja procesowi przebudowy aminokwasów i wzmożonej syntezie białek. Glutamina warunkuje ponadto na wzrost uwodnienia komórek co wpływa na wyzwolenie tzw. “sygnału anabolicznego” stymulującego proces syntezy białek i glikogenu. Znaczenie w aktywowaniu procesu anabolizmu może mieć również fakt, iż glutamina pobudza aktywność hormonu wzrostu (HGH) – substancji o bardzo silnych właściwościach anabolicznych.   W jakich dawkach najlepiej przyjmować glutaminę?   W czasie intensywnego procesu treningowego, straty glutaminy mogą sięgać nawet 30g. W ramach suplementacji, stosuje się najczęściej dawki w granicach 5-15g/ dobę. Zalecana jednorazowa dawka glutaminy to 5g. Glutaminę podaje się najczęściej na czczo, po treningu oraz przed snem. W okresie powysiłkowym najlepiej sprawdza się l-glutamina natomiast na czczo oraz przed snem wolno działający peptyd glutaminy.   Jak aminokwasy BCAA ograniczają proces degradacji tkanki mieśniowej?   Aminokwasy BCAA (walina, leucyna, izoleucyna) są bardzo ważnym składnikiem budulcowym mięśni. Jednocześnie silnie stymulują wydzielanie hormonów anabolicznych, dostarczają energii a także zapewniają równowagę bilansu azotowego. W ten sposób odgrywają niezwykle istotną rolę ochronną wobec włokien mieśniowych   W trakcie intensywnego wysiłku siłowego dochodzi do uszczuplenia BCAA w mieśniach, gdyż są one inetnswynie wykorzystywane na poczet przemian energetycznych.  Jeżeli zostaną dostarczone z zewnątrz, w formie suplementacji, ich zasoby zostaną zabezpieczone.   Jak stosować aminokwasy rozgałęzione BCAA?   Sposób dawkowania uzależniony jest od rodzaju wysiłku oraz czasu jego trwania. W przypadku sportów siłowych i siłowo-szybkościowych, suplement jako środek o działaniu antykatabolicznym najlepiej dawkować w dwóch podzielonych dawkach: przed i po treningu po ok. 0,5g/10kg należnej masy ciała. W dni wolne od treningów zaleca się stosowanie BCAA na czczo oraz przed snem w ilości po ok. 0,3-0,5g/10kg należnej masy ciała.  

Jak wybrać najlepszy preparat antykataboliczny?

        Rozpocząłem właśnie intensywne treningi siłowe. Jaki rodzaj preparatu antykatabolicznego będzie najlepiej chronił moje mięśnie?   Kiedy mieśnie nie są jeszcze w pełni zaadoptowane do obciążeń treningowych, najlepszym rozwiązaniem będzie preparat Trec HMB Formula Caps. Suplement sprawdza się idealnie w pierwszych kilku tygodniach ćwiczeń, gdzie priorytetem jest przygotowanie mięśni do bardziej intensywnych bodźców wysiłkowych. To idealny preparat dla osób początkujących jak również tych, którzy rozpoczynają ćwiczenia po dłuższej przerwie. HMB niezwykle silnie wspomaga ochronę mieśni przed uszkodzeniami. Działa niemal natychmiast po zażyciu, a pierwsze spektakularne efekty obserwowane są już po upływie kilku dni cwiczeń. Przy stosowaniu HMB nie tylko lepiej chronimy mieśnie, ale także uodparniamy je na ból. Dla tych którzy mają problem z przyjmowaniem kapsułek polecamy niezwykle szybko wchłanialną postać HMB w formie płynnej ( Trec HMB Liquid). Preparat najlepiej przyjmować 3 razy dziennie co 3-4 godziny w ilości 2 kapsułek lub 30 kropel na porcję.   Jaki preparat antykataboliczny byłby najbardziej skuteczny przy suplementacji kreatyną?   Pierwszoplanową rolę odgrywa Trec HMB Revolution. Preparat jest unikalnym połączeniem bardzo silnie działającego antykatabolika z jednym z najbardziej aktywnym aminokwasów anabolicznych – argininą. Zestawienie w jednym cyklu suplementacyjnym HMB, argininy oraz kreatyny gwarantuje niezwykle silny wzrost masy mieśniowej jak również jej ochronę. Połączenie kreatyny z preparatem Trec HMB Revolution gwarantuje ponad 50% wzrost efektywności pogrubienia włokien mieśniowych w porównaniu z przyjmowaniem samej kreatyny. Preparat działa jak bardzo silny „utrwalacz”, który nie tylko zabepiecza masę mięśniową w trakcie kuracji kreatynowej ale także wiele tygodni po jej zakończeniu. HMB Revolution powinno przyjmować się zarówno przynajmniej przez okres 2-3 miesięcy. Zalecana dawka: 2 kapsułki na czczo, 2 kapsułki przed treningiem, 2 kapsułki po treningu oraz 2 kapsułki przed snem. W dni wolne: 3-4 razy dziennie po 2 kapsułki co 3-4 godziny między posiłkami.   Jak zabezpieczyć mięśnie przed wyczerpującym treningiem?   Najbardziej skuteczną ochronę może im zapewnić Trec L-Glutamine T6. Ten unikalny preparat obok bardzo silnie działającej glutaminy zawiera dodatkowo taurynę, która podwaja efekt ochronny. Tauryna wspólnie z glutaminą wprowadzają do organizmu bardzo duze dawki azotu, dzięki czemu napędzają tzw. dodatni bilans azotowy (anabolizm). Jednocześnie tauryna wzmacnia sciany komórek i zapobiega wnikanu do ich wnętrza enyzmów niszczących białka. Biorąc pod uwagę, że tauryna działa silnie pobudzajaco, trudno sobie wyobrazi bardziej skuteczny i optymalny preparat antykataboliczny chroniący mieśnie przed treningiem. Trec L-Glutamine T6 polecamy przyjmować krótko przed treningiem w ilosci 6g na porcję. Jeżeli jest to jedyny stosowany preparat glutaminowy, warto również podobną porcje suplementu przyjąć zaraz po zakonczeniu wysiłku.   Chciałbym jak najszybciej zregenerować mieśnie po treningu i zapewnić im maksymalną ochronę powysiłkową   Najlepszą ochronę gwarantuje tutaj glutamina. Jednak szybkość i skutecznosć tej rekacji uzależniona jest od rodzaju zastosowanej substancji. Z tego powodu polecamy połączenie l-glutaminy z acetyl-l-glutaminą pod  postacia preparatu Trec L-glutamine Extreme. Ten ekstremalnie silny matrix glutaminowy gwarantuje poteżny, dwufazowy efekt uderzenia antykatabolicznego. Njpierw działa acetylowana forma glutaminy, która charakteryzuje się niezwykłą szybkością działania i wysoką zdolnością przenikania wgłąb tkanek. Już kilka minut po spożyciu obserwuje się drastyczne zahamowanie działania hormonu katabolicznego kortyzolu, dzięki czemu włókna mięśniowe łapią pierwszy „oddech anaboliczny”. I właśnie w tym czasie rozpoczyna się druga faza działania preparatu, dzięki aktywności czystej l-glutaminy. Do organizmu wprowadzane są wysokie dawki azotu, zwieksza się efekt nawodnienia komórek i wzrasta antyoksydacyjny potencjał chroniacy włókna mieśniowe przed powysiłkowym działaniem wolnych rodników. To wszystko gwarantuje niezwykle silną, stabilną i kompleksową obronę. Preparat L-glutamine Extreme zalecamy stosować bezposrednio po treningu w dawce 5 kapsułek, popijając większą iloscią wody.   Chciałbym zastosować jeden uniwersalny preparat antykataboliczny, który chroniłby skutecznie mięśnie zarówno przed jak i po treningu   Trudno sobie wyobrazić w tej sytuacji lepszą kompozycję niż połączenie aminokwasów BCAA razem z glutaminą. Z tego względu wszystkim osobom, które zainteresowane są kompleksową ochroną mięśni zarówno przed treningiem jak również po jego zakończeniu polecamy: Trec BCAA G-Force. Przyjecie suplementu przed wysiłkiem gwarantuje dostarczenie aminokwasów energodajnych oraz dużej dawki azotu, dzięki czemu intensywny trening nie jest wstanie przestawić przemian metabolicznych na szkodliwy katabolizm. Preparat działa tak silnie, że nawet pod koniec wysiłku organizm jest bardzo intensywnie chroniony, mimo znaczącej utraty energii. Kiedy zostanie przyjęta potreningowa dawka preparatu, mięśnie dosłownie odzyskują „drugą młodość”. W ciągu zaledwie kilku minut następuje prawdziwa eksplozja anabolizmu, co utrzymuje się do późnych godzin wieczornych. Aby uzyskać tak spektakularny efekt preparat należy stosować wg następującego schematu: 5g 30-40 min przed treningiem oraz taką samą porcję zaraz po wysiłku.   Jaki preparat najefektywniej zahamuje katabolizm w okresie nocnym?   Aby skutecznie zabezpieczyć mięśnie, przed skutkiem nocnych przemian katabolicznych, istnieje konieczność stosowania preparatów o tzw. zwolnionej kinetyce działania. Jednym z najbardziej efektywnych preparatów w tej kategorii jest Trec Peptide Glutamine. Preparat zawiera wolno uwalniająca się postać glutaminy, która chorni mieśnie nawet do 8 godzin po zaśnieciu. Dlaczego jest ona tak ważna? W okresie nocnym, zwiększa się “wypływ” aminokwasów z tkanki mięśniowej, gdyż są one niezbędne dla procesu regeneracji różnych narządów i tkanek. Ponad 50% uwolnionej z mięśni glutaminy zużywane jest na potrzeby komórek przewodu pokarmowego. Nic więc dziwnego, że tak duże straty glutaminy mogą osłabiać konstrukcję mięśniową i powodować, że po obudzeniu mieśnie są wiotkie i płaskie. Podawanie peptydu glutaminy krótko przed snem doskonale hamują tą niekorzystną reakcję. Polecamy stosować Trec Peptide Glutamine zawsze ok. 20 min przed pójściem spać w dawce ok. 5-10g    

PREPARATY UZUPEŁNIAJACE

 

Co powinieneś o nich wiedzieć?

  Czym są preparaty uzupełniającę i jaką pełnia rolę w procesie budowania silnej masy mieśniowej?   Do tej kategorii zaleiczamy wszystkie preparaty tzw. drugiego planu, które mimo że nie biorą bezposredniego udziału w przemianach  anabolicznych lub antykatabolicznych, odgrywają niezwykle ważna rolę w ich kontroli i monitorowaniu. W tej grupie znajdują się głównie jedno i wieloskładnikowe preparaty witaminowo-mineralne, specjalne przekaski energetyczno-odzywcze oraz inne ważne substancje biorące udział m.in. w trawieniu i przyswajaniu składników pokarmowych. Szczególnie wysokie zapotrzebowanie na takie preparaty obserwuje się w okresie intensywnych treningów, kiedy w organizmie zachodzą wzmożone procesy budowy białek i syntezy glikogenu (rezerw energetycznych w mieśniach). Niedobór określonych składników może pociągać za sobą trudnosć odbudowy energii w mięśniach, spowalniać odbudowę włokien mieśniowych oraz przyczyniać się do spadku ogólnej wydolności psychofizycznej.   Dlaczego nie można pokryć zapotrzebowania na te składniki drogą tradycyjnego żywienia?   Powodów jest wiele. Przede wszystkim wiele osób, ze względu na ograniczenia czasowe oraz brak dostępu do pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia, nie przestrzega zasad żywienia, co naraża ich często na różne niedobory pokarmowe. Wiadomo także, że intensywnie trenujace osoby, ze względu na wysokie potrzeby energetyczne, zmuszone są spożywać posiłki bogatokaloryczne i małe objętościowo, przez co w diecie ograniczają spożywanie produktów wysokobłonnikowych jak warzywa czy ciemne przetwory zbożowe – będące zasadniczym źródłem witamin i minerałów. Niektórzy muszą także modyfikować swoją dietę i celowo ograniczać spożywanie pokarmów aby obniżyć masę ciała. Służące temu zmiany w diecie mogą pociągać za sobą uszczuplenie dowozu niezbędnych związków regulujących przemiany metaboliczne w organizmie. No i najwazniejsza sprawa. W okresie budowania masy mieśniowej zapotrzebowanie na niektóre składniki jest nieraz 5-krotnie wyższe jak w przypadku osób nietrenującyc. Kiedy nie dostarczymy odpowiednich dawek witamin i minerałów, to efekt przyrostu masy mieśniowej może być nawet o 40% wolniejszy.   Jakie preparaty witaminowo-mineralne są lepsze: jedno czy wieloskładnikowe?   Najlepsze efekty przynosi stosowanie preparatów wieloskładnikowych, które zawierają kompleks różnych witamin i minerałów, a także są często wzbogacone w szereg aktywnych substancji roślinnych, które  dodatkowoą potęgują rekacje anaboliczne. Są one także najbardziej bezpieczne z punktu widzenia zdrowia, gdyż stosując je wg wskazań, trudno je przedawkować. Pojedyncze witaminy lub minerały powinno stosować się tylko wtedy, jeżeli jesteśmy pewni, że aktualna dieta jest niedoborowa w określone składniki. To można jednak stwierdzić dopiero po szczegółowej analizie wartosci odżywczej diety, czym zajmują się specjalne gabinety medyczne lub ośrodki sportowe. Generalnie polecamy zawsze stosowac preparaty kilku lub wieloskładnikowe.   Kiedy warto stosować przekąski energetyczno-odżywcze?   Przede wszystkim wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie spożyć odpowiedniej ilosci kalorii w ciągu dnia. Praca w rozjazdach, brak czasu, napięty plan zajęć zawodowych, długie przebywanie w szkołach i na uczelniach, to wszystko nie służy odpowiedniej regeneracji i odbudowei organizmu. Dlatego idealnym rozwiązaniem są specjalne przekąski zawierające duze ilosci białka, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Spożywane, najczęściej w formie pysznych smakowych batonów gwarantują szybki i skuteczny dowóz wszystkich niezbędnych składników w diecie.    

Jak wybrać skuteczny preparat uzupełniający?

    Potrzebuje jeden skuteczny preparat, który zapewni mi wszystkie niezbędne witaminy i minerały   W sytuacji, kiedy istnieje koniecznosć wzbogacenia diety w odpowiednie składniki witaminowe i mineralne, warto siegnąć po preparat Trec MultiPack. Ten niezwykle wartosciowy suplement zawiera  także opatentowane premiksy ziół, enzymy trawienne, bioflawonoidy i kwasy nukleinowe. Preparat jest prawdziwą „iskrą zapłonową” przemian anabolicznych i zapewnia praktycznie 100% ochronę żywieniową organizmu. Ponadto wszystkie zawarte w nim składniki doskonale się wchłaniają, co czyni go jednym z najbardziej wartościowych preparatów witaminowo-mineralnych obecnych na rynku. Polecamy przjmować preparat w ilosci 1 tabletkie 2 razy dziennie po wybranych posiłkach w ciągu dnia.     W czasie wysiłku jak również w przerwie międzytreningowej często łapią mnie skurcze mieśniowe? Co warto stosować aby złagodzic te niekorzystne objawy? W takiej sytuacji polecamy specjalny wieloskładnikowy preparat mineralny, Trec MultiMineral, który doskonale reguluje ciśnienie osmotyczne w przestrzeniach wewnątrz i zewnątrzkomórkowych, usprawnia proces kurczliwości aparatu mieśniowego  i przewodzenia impulsów nerwowych. Już w bardzo krótkim czasie po zażyciu preparatu można zaobserwować ustąpienie uciążliwych objawów, co umożliwia skuteczne prowadzenie dalszych zajeć treningowych. Preparat polecamy stosować 2 razy dziennie po 1 tabletce: po śniadaniu oraz posiłku potreningowym.      Ostatnio bardzo intensywnie trenuje. Mimo, że zwracam uwage na dietę i spożycie odpowiedniej ilosci witamin, to jednak wciąż czuje pewne osłabienie.   Prawdopodobnie potrzebujesz specjalnego dopalacza, usprawniającego proces wydolności organizmu. Taki efekt może Ci  zapewnić Trec Dibencozide Force. To specjalny niesterydowy aktywator wzrostu metabolizmu, który nie tylko silnie wzmaga proces anabolizmu białek, ale także  intensywnie pobudza wzrost wytwarzania erytrocytów, co sprzyja diametralnej poprawie kondycji fizycznej podczas treningu. Preparat polecany jest szczególnie w stanach wzmożonego osłabienia i zmęczenia, będącego skutkiem itnensywnych zajeć treningowych. Jeżeli odczuwasz nieuzasadnione osłabienie i brak sił stosuj preparat przynajmniej 2 razy dziennie po 1 kapsułce: po śniadaniu oraz 40min przed treningiem.     Chciałbym w jakiś szybki i skuteczny sposób zwiększyć ilość białka i kalorii w diecie. Nie zawsze jednak mam możliwość spożycia odżywki   W takim razie najbardziej idealnym rozwiazaniem będą specjalne batony energetyczno-odzywcze, które możesz z powodzeniem spożywać do posiłków jak również między nimi jako przekąski. Są idealne kiedy jedziesz samochodem, masz przerwę miedzy lekcjami czy jesteś w kinie na seansie. Pyszne pozywne batony gwarantują natychmiastowe dostarczenie najbardziej wartościowych skłądników odzywczych w idealnie zestawionych proporcjach.  

DLA KOGO JAKI BATON?

Trec BOOSTER Baton energetyczno-białkowy wzbogacony o wszystkie najważniejsze witaminy i minerały. Jeden baton dostarcza aż 414kcal! Polecany szczególnie osobom szczupłym, mającym problem z szybkim przyrostem masy ciała. Stosuj baton Booster przynajmniej 1-2 razy dziennie między posiłkami.Pamiętaj aby popić go większą iloscią wody
Trec TRIUMPH Baton z dużą zawartością białka. Zawiera dodatek wybranych witamin i minerałów, ponadto błonnik i nietuczące węglowodany. Triumph to przekąska dla prawdziwych koneserów Polecany osobom obawiajacym się wzrostu otłuszczenia ciała. Doskonale wzbogaca dietę w białko, dzięki czemu sprzyja budowaniu czystęj masy mieśniowej. Baton Triupmh warto stosować przynajmniej 1-2 razy dziennie, popijając go wiekszą iloscia wody
Trec HAMMER Baton dostarcza umiarkowane ilosci białka i węglowodanów. Nie jest zbyt kaloryczny. Jedna porcja dostarcza symboliczne 260kcal. Polecany szczególnie jako dodatek do mniej wartosciowych posiłków. Jeżeli w pracy lub szkole spożywasz jedynie skromną kanapkę to nigdy nie zapominaj o Hammerze.  
    Bardzo często moje posiłki są obfite i mocno kaloryczne. W jaki sposób przyspieszyć ich trawienie i przyswajalność?      Każdy, kto spożywa wysokokaloryczną dietę nigdy nie powinien rozstawać się z preparatem Trec Digest Plus. To specjalny zestaw enzymów trawiennych, który w niewiarygodnie szybki sposób usprawnia rozkład i wchłanialność składników odżywczych z jelit do krwi. Systematyczne stosowanie preparatu zapewnia o 35% większą efektywnosć dowozu energii i aminokwasów do budowy białek mieśniowych w trakcie stosowania diety wysokokalorycznej i wysokobiałkowej. Preparat polecany szczególnie w sytuacjach, kiedy odstęp pomiędzy jednym a drugim posiłkiem nie jest dłuższy niż 3 godziny. Podajemy przynajmniej 1-2 razy dziennie po bardziej obfitych posiłkach. Preparat warto stosować także przy objawach zgagi lub niestrawności.      Poszukuje jednego, skutecznego preparatu, który dostarczyłby wszystkie najważniejsze składniki a także dodatkowe substancje podnoszące poziom energii i sił w organizmie.   Polecamy więc wypróbować najbardziej wszechstronny a zarazem najsilniej działający preparat obecny na rynku – Trec Stero Pack. Znajdziesz w nim wszystko czego potrzebuje twój organizm w warunkach silnych obciążeń treningowych: kompleks witamin, minerałów, aminokwasy, enzymy trawienne a nawet substancje detoksykujące. W prepparacie nie zabrakło także silnie działajacych ziół oraz specjalnych regeneratorów komórkowych. To preparat dla największych maniaków treningu siłowego, którzy na każdym treningu doszczętnie wymiatają swoje mięśnie z resztek energii. Preparat dostępny jest w formie specjalnych saszetek, którą najlepiej przyjąć zaraz po pierwszym posiłku potreningowym. W dni wolne – 1 saszetkę preparatu polecamy zaraz po śniadaniu.
 • Aminostar
 • Amix
 • Fitmax
 • Scitec nutrition
 • Trec Nutrition
 • Trec Nutrition
 • Scitec nutrition
 • Fitmax
 • Amix
 • Aminostar
vitamin-shop-biznes-cardvitamin-shop-biznes-cardNasza karta stałego Klienta to nie jest kolejny kawałek plastiku w Twoim portfelu. To bon, który uprawnia Cię do zniżki podczas zakupów w naszym sklepie. Wszystkie promocje dostępne na naszej stronie obowiązują wyłącznie
w sklepie stacjonarnym oraz dostępne są tylko dla posiadaczy KARTY STAŁEGO KLIENTA Vitamin Shopu w Kaliszu. Chcesz skorzystać z promocji? Zapytaj o naszą kartę i korzystaj z atrakcyjnych promocji cenowych i towarowych.

Twitter

Vitamin-Shop Twitter


Vitamin-Shop Twitter

Płatności

Płatności kartą Vitamin Shop

Akceptujemy płatności kartą.

Adres

UWAGA: MAMY NOWY ADRES!
Vitamin-Shop - Galeria Amber
ul. Górnośląska 82
62-800 Kalisz

Godziny otwarcia

Poniedziałek – sobota : 9.00 – 21.00
Niedziela: 10.00 – 20.00

Szybki kontakt

Telefon: 502-128-866
E-mail: sklep@odzywkikalisz.pl

2014 Copyright © Vitamin-Shop Kalisz
Wszystkie prawa zastrzeżone