• odżywki Kalisz
 • suplementy Kalisz
 • porady dietetyczne Kalisz
 • odżywki dla sportowców Kalisz
 • suplementy dla sportowców Kalisz

 • UWAGA! MAMY NOWY ADRES OD 20 MARCA 2014! • ZAPRASZAMY DO GALERII AMBER W KALISZU ! ! ! • ul. GÓRNOŚLĄSKA 82 - KALISZ • Z A P R A S Z A M Y ! ! ! • MAMY NOWY ADRES OD 20 MARCA 2014 ! ! !MAMY NOWY ADRES! ZAPRASZAMY DO GALERII AMBER W KALISZU!


Odżywianie po treningu 1

Upalne lato, duszna sala ćwiczeń i ciężki trening siłowy. Pomiędzy każdą serię wykonywanych ćwiczeń bezlitośnie wplata się uczucie doskwierającego pragnienia. Za łyk zimnej wody oddalibyśmy wszystko… Podczas gorących dni, bez butelki chłodnego płynu trudno wyobrazić sobie nawet krótki i mało intensywny trening. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest w tym okresie jednym z najważniejszych czynników dietetycznych wpływających nie tylko na prawidłową regenerację mięsni ale także na nasze samopoczucie i wydolność.

Odżywianie po treningu – Część 1

Równowaga wodno-elektrolitowa

Trening w pocie czoła

Jeżeli temperatura i wilgotność otoczenia trzyma się w granicach normy nasz organizm traci nieznaczne ilości wody, jedynie ok. 25-50 cm3 na godzinę. Jednak kiedy rozpoczyna się lato, a my dodatkowo zamierzamy trenować, straty wody podczas ćwiczeń mogą sięgać nawet 2 – 3 litrów/ h i powodować spadek wydolności o kilkadziesiąt procent. W warunkach podwyższonej temperatury otoczenia oraz nasilonego tempa spalania składników energetycznych w mięśniach, organizm ulega przegrzaniu. Ustrój człowieka jest niezwykle wrażliwy na wszelkie wahania temperatury, a szczególnie gdy jest ona za wysoka. Jeżeli wewnątrz naszego organizmu powstaje zbyt dużo ciepła, jest ono transportowane za pomocą krążącej krwi do powierzchni ciała i następnie wydalane wraz z potem. Jest to tzw. mechanizm termoregulacyjny chroniący nasze ciało przed nadmiernym przegrzaniem. Podczas wydalania jednego litra potu można stracić aż 580 kcal. To bardzo dużo, jeżeli uświadomić sobie fakt, że po zakończeniu intensywnego treningu, organizm jest w stanie wydalać jeszcze ok. 1L potu / h przez wiele godzin. Nic więc dziwnego, że podczas lata najskuteczniej przebiegają wszystkie kuracje odchudzające. Oczywiście szybkość wydatkowania ciepła przez organizm jest bardzo zróżnicowana i uzależniona od rozmaitych czynników jak wiek, stopień wytrenowania, intensywność i czas trwania wysiłku oraz temperatura i wilgotność otoczenia. Im człowiek jest starszy i mniej wytrenowany tym mechanizm termoregulacyjny działa gorzej.

Gdy szybciej oddychamy

Proces odparowywania potu z powierzchni skóry to tylko jedna z wielu dróg za pomocą których nasz organizm może tracić wewnątrzustrojowe zasoby wody. W przypadku intensywnie trenujących osób, proces odwodnienia może nasilać się także drogami oddechowymi w wyniku nasilonej wentylacji płuc. Wydychane powietrze posiada dużą wilgotność, więc jeżeli proces oddychania przebiega intensywnie tym ustrój pozbywa się większej ilości wody. Jeżeli nie podejmujemy większego wysiłku fizycznego, straty wody drogami oddechowymi wynoszą ok. 2 l / dobę, jednak w warunkach nasilonej pracy mięśniowej są one znacznie wyższe i w znaczący sposób mogą przyczyniać się zachwiania gospodarki wodnej ustroju.

Woda a dieta

Jak wszyscy wiemy jednym z najistotniejszych czynników wpływających na rozwój siły i masy mięśniowej jest odpowiedni sposób odżywiania. Zwiększenie podaży składników energetyczno-budulcowych w diecie, pociąga za sobą wyraźny wzrost jej kaloryczności. Intensywnie trenujący kulturysta zmuszony jest niekiedy spożywać kilka tysięcy kalorii aby jego organizm mógł sprostać nie tylko ciężkim obciążeniom treningowym, ale także był wstanie rozwijać dalej swój garnitur mięśniowy. Wraz ze wzrostem spożycia kalorii, ustrój wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na wodę, co wiąże się z nasileniem procesów metabolicznych oraz usuwaniem zbędnych produktów przemiany materii. Jak się okazuje przy spożyciu pokarmu dostarczającego 5000 kcal powstaje aż 50 – 100g substancji stałych, które muszą zostać wydalone wraz z moczem. Uważa się, że na 1 kcal spożywanego pokarmu powinno przypadać ok. 1 cm3 wody.

Wewnątrzustrojowa rotacja wody

Pot, który wydostaje się przez skórę w wyniku odwodnienia termicznego, pochodzi z płynu znajdującego się w otoczeniu komórek. W efekcie tego procesu, środowisko w jakim znajdują się komórki staje się silnie „wysuszone”, stężone i bardzo im nieprzyjazne. Sytuacja taka oczywiście nie może trwać długo, bowiem zginęły by marnie jak roślinność na pustyni. Na szczęście komórki posiadają wewnątrz siebie specjalne „zbiorniki” z wodą których zawartość w warunkach silnej „suszy” wydobywają na zewnątrz . Powstaje wówczas tzw. zjawisko odwodnienia wewnątrzkomórkowego, a my odczuwamy charakterystyczne objawy jak: wzmożone uczucie pragnienia, suchość w jamie ustnej, silnie rozgrzanie i zaczerwienienie skóry, zaburzenia w koordynacji ruchów oraz ogólne osłabienie. Kontynuowanie w takich warunkach intensywnego treningu może poważnie zagrozić zdrowiu. Jeżeli proces odwodnienia zaszedł za daleko, organizm próbuje ratować dramatyczną sytuacje poprzez wtłaczanie do wnętrza komórek osocza krwi ( płynu, za pomocą którego transportowane są krwinki) co w pewien sposób ma na celu zrekompensować zaistniałe straty. Ale każdy, drastyczny ruch w organizmie pociąga za sobą dalsze niekorzystne reakcje. Przedostanie się dużej części osocza krwi do wnętrza komórek, powoduje, że krwinki zostają pozbawione dużej ilości płynu w którym dotychczas mogły się poruszać. Unieruchomione zaczynają się zagęszczać i sklejać ze sobą, co powoduje, że nie są wstanie skutecznie transportować ani tlenu ani ciepła. W tej sytuacji dochodzi do znacznego obciążenia serca i całego układu krwionośnego.

Jak organizm broni się przed odwodnieniem

Wiadomo, że im proces wewnątrzustrojowego odwodnienia będzie przebiegał intensywniej, tym organizm będzie starał się usilniej zatrzymać resztki niezbędnej wody, głównie poprzez zmniejszenie wydalania moczu. Proces ten nadzorowany jest przez specjalny hormon – wazopresynę (ADH) produkowany w tylnym płacie przysadki mózgowej. Jeżeli w otoczeniu komórek znajduje się zbyt mało wody, do mózgu, za pomocą specjalnych receptorów wysyłane są odpowiednie sygnały, które uruchamiają mechanizm wydzielania ADH. Hormon ten przekazuje nerkom informację, że mogą wydalać na zewnątrz wszystko, za wyjątkiem wody. Posłuszne rozkazom nerki, wytwarzają mocz silnie odwodniony i zagęszczony, co w przypadku intensywnie ćwiczących kulturystów może okazać się bardzo niebezpieczne. Wiadomo przecież, że podczas intensywnego treningu w organizmie powstaje mnóstwo toksycznych produktów przemiany materii, które mogą powodować zatrucie organizmu. Jeżeli nerki będą zmuszone wydalać te związki przy małej ilości wody, może dojść do rozwoju kamicy nerkowej i groźnych powikłań w układzie moczowym. Wypijanie więc odpowiednich ilości wody w czasie trwania treningu oraz po jego zakończeniu jest niezbędne dla utrzymania odpowiedniego stężenia moczu oraz wydalania szkodliwych substancji na zewnątrz.

Organizm traci nie tylko wodę, ale również zawarte w niej elektrolity

Odwodnienie termiczne, będące konsekwencją intensywnego treningu pociąga za sobą nie tylko wydalanie czystej wody, ale również zawartych w niej soli mineralnych i różnych związków. Jeżeli tracimy wodę z potem, moczem czy kałem zawsze pozbywamy się dużej ilości elektrolitów, jedynie przez płuca jesteśmy w stanie wydalać tylko i wyłącznie czystą wodę. Najważniejszą rolę wśród składników rozpuszczonych w płynach zewnątrz i wewnątrzkomórkowych pełnią jony potasu (K) i sodu (Na). Pierwszy z nich czuwa nad tym by panowało odpowiednie ciśnienie wewnątrz komórek, drugi nadzoruje ich otoczenie. Nasz organizm w okresie intensywnego pocenia się traci przede wszystkim jony sodu, w konsekwencji czego zmniejsza się ich ilość w przestrzeniach zewnątrzkomórkowych i osoczu. W każdy litrze wydalonego potu nasz ustrój pozbywa się aż 2,3 – 3,4 g NaCl. W czasie trwania wysiłku, a także po jego zakończeniu należy wiec dążyć do tego by uzupełnić nie tylko zapasy czystej wody, ale także brakujących elektrolitów. Najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po tzw. napój izotoniczny zawierający wodę z odpowiednia ilością soli mineralnych i glukozy. Wypijanie tylko i wyłącznie czystej wody, może powodować, że otoczenie komórek stanie się silnie nawodnione i w celu wyrównania stężeń znaczna cześć wody będzie przedostawać się do ich wnętrza. Nadmiernie „opite” komórki staną się wówczas napęczniałe i aby nie doprowadzić do katastrofy, będą zmuszone pozbyć się sporych ilości potasu, co z kolei może doprowadzić do nadmiernej kurczliwości mięśni.

Ponadto należy pamiętać, że uzupełnianie elektrolitów po treningu powinno wiązać się nie tylko z odpowiednią podażą jonów sodu czy potasu, ale także wapnia, żelaza, magnezu, cynku, miedzi czy selenu – składników które powinna dostarczać nam dobrze zbilansowana dieta.

A teraz praktyczna strona medalu…

Pij zawsze ponad pragnienie

Jak już wiadomo podczas wyczerpujących ćwiczeń tracimy spore ilości wody i elektrolitów, dlatego ich zapasy po zakończonym treningu należy niezwłocznie uzupełnić. Jeżeli będziesz wypijał płyny tylko w ilościach zaspokajających uczucie pragnienia, to możesz być pewien, że ponad 30% twoich komórek wciąż będzie funkcjonowało w ekstremalnie suchych warunkach. Pamiętaj, że często pomimo odpowiedniej podaży wody jej straty udaje się zrekompensować dopiero po upływie kilku godzin a niekiedy nawet następnego dnia. Dlatego jak wyjdziesz z sali treningowej powinieneś wypić małymi łykami ok. 2 szklanek wody lub napoju izotonicznego. Dopiero potem możesz iść spokojnie do szatni, wykąpać się i przebrać. Opuszczając siłownię pamiętaj, że twoje komórki nadal znajdują się w fazie odwodnienia, dlatego z butelką wody powinieneś się nie rozstawać i regularnie co 15 – 20 min przyjmować małe porcje płynu. Pamiętaj, że ponad połowa wody jaka pozbyłeś się podczas treningu uzupełniona powinna być wciągu 1,5 godz. po jego zakończeniu, a reszta w ciągu najbliższych 24h.

Napój potreningowy powinien posiadać odpowiedni skład

Po zakończeniu ćwiczeń komórki twojego ciała narzekają nie tylko na brak wody, ale również na niedobór wielu cennych składników mineralnych jakie pozbyły się wraz z potem. Dlatego pamiętaj, że aby doprowadzić do wyrównania zakłóconego bilansu wodno-elektrolitowego powinieneś sięgnąć po specjalny rodzaj płynu, tzw. napój izotoniczny.

Jeżeli pragnienie będziesz gasił tylko i wyłącznie czystą wodą możesz doprowadzić do silnego rozcieńczenia płynów ustrojowych, co z kolei jest sygnałem dla nerek, by natychmiastowo zaczęły wydalać wodę. Powstaje wówczas w organizmie pewien paradoks: otóż ustrój zaczyna pozbywać się znacznej ilości wody pomimo tego że wciąż znajduje się w fazie odwodnienia.

Nie najlepszym rozwiązaniem są również wszelkie napoje o zbyt wysokim stężeniu elektrolitów, jak np. różne soki owocowe. Zawierają one bowiem znaczne ilości węglowodanów i składników mineralnych, w konsekwencji czego są one dłużej transportowane w przewodzie pokarmowym i wolniej wchłaniane do krwi, co również utrudnia właściwe nawodnienie (rehydratację) komórek.

Przyjmowane płyny powinny przede wszystkim zawierać odpowiednią dawkę węglowodanów i sodu, bowiem sprzężony transport glukozowo-sodowy przyspiesza wchłanianie wody z jelit do krwi. Kupując lub przygotowując taki napój powinieneś pamiętać, aby ogólna zawartość cukrów nie była w nim wyższa niż 6 – 8g / 100ml a zawartość sodu nie powinna przekraczać 110 mg/100 ml. Wszelkiego rodzaju soki owocowe zawierają ponad 12-13g węglowodanów na 100ml dlatego nie mogą one być skutecznym rodzajem napoju izotonicznego. Ponadto charakteryzują się one także zbyt wysoka osmolarnością, ponieważ zawierają znaczne ilości fruktozy, potasu i inne składników, które spowalniają jelitowy transport płynu. W idealnym napoju izotonicznym ważna jest nie tylko ogólna zawartość węglowodanów, ale także ich rodzaj. Najbardziej preferowane są napoje, w których występuje przewaga dwu i wielocukrów nad jednocukrami. Najbardziej popularnym i na rynku napojem izotonicznym jest Izostar. Jeżeli szkoda ci pieniędzy na tego typu produkty, może przygotować sobie własny taki napój, np. poprzez rozcieńczenie soku pomarańczowego pół na pól z wodą.

Ważna jest także temperatura napoju

Podczas wyczerpującego treningu ciało ulega silnemu przegrzaniu, dlatego warto je odrobinę ochłodzić zimnym napojem. Rozpalony od wewnątrz organizm jest tak spragniony chłodu, że płyny o niższej temperaturze nie tylko żwawiej transportowane są przez przewód pokarmowy ale także przyspieszone jest ich wchłanianie z jelit do krwi. Musisz jednak pamiętać aby spożywany przez ciebie napój nie był zbyt zimny, bowiem możesz nabawić się bólu lub zapalenia gardła a także podrażnić znaczna cześć układu oddechowego i pokarmowego. Najlepiej gdy jego temperatura będzie wahać się między 4 a 10 C. Jedynie w okresie chłodnej pory roku możesz sięgnąć po napój cieplejszy.

Napój gazowany czy niegazowany?

To pytanie przewija się dość często. Jeden i drugi rodzaj napoju może być korzystny pod warunkiem że przyjmiesz go w odpowiedniej porze. Otóż w czasie trwania treningu zdecydowanie korzystniej wypadają napoje niegazowane. Te z bąbelkami mogą działać rozkurczowo na ścianę żołądka i na drodze odruchowej hamować rzeczywiste odczucie pragnienia. Ponadto ulatniający się dwutlenek węgla może prowadzić do podniesienia przepony i kłopotów z oddechem, a także zwiększać diurezę nasilając tym samym proces odwodnienia organizmu. Z kolei napoje gazowane mogą okazać się korzystne po zakończeniu treningu gdyż wpływając na zwiększenie wydzielania moczu, wzmagają wydalanie szkodliwych produktów przemian metabolicznych jakie gromadzą się podczas ćwiczeń.

Na koniec jeszcze jedna rada

Przystępując do ćwiczeń pamiętaj aby pół godziny przed ich rozpoczęciem spożyć ok. pół litra wody lub napoju izotonicznego, co pozwoli ci zgromadzić pewne rezerwy płynu na okres trwania wysiłku, no i oczywiście nigdy nie zapominaj o wodzie podczas samego treningu.

 • Aminostar
 • Amix
 • Fitmax
 • Scitec nutrition
 • Trec Nutrition
 • Trec Nutrition
 • Scitec nutrition
 • Fitmax
 • Amix
 • Aminostar
vitamin-shop-biznes-cardvitamin-shop-biznes-cardNasza karta stałego Klienta to nie jest kolejny kawałek plastiku w Twoim portfelu. To bon, który uprawnia Cię do zniżki podczas zakupów w naszym sklepie. Wszystkie promocje dostępne na naszej stronie obowiązują wyłącznie
w sklepie stacjonarnym oraz dostępne są tylko dla posiadaczy KARTY STAŁEGO KLIENTA Vitamin Shopu w Kaliszu. Chcesz skorzystać z promocji? Zapytaj o naszą kartę i korzystaj z atrakcyjnych promocji cenowych i towarowych.

Twitter

Vitamin-Shop Twitter


Vitamin-Shop Twitter

Płatności

Płatności kartą Vitamin Shop

Akceptujemy płatności kartą.

Adres

UWAGA: MAMY NOWY ADRES!
Vitamin-Shop - Galeria Amber
ul. Górnośląska 82
62-800 Kalisz

Godziny otwarcia

Poniedziałek – sobota : 9.00 – 21.00
Niedziela: 10.00 – 20.00

Szybki kontakt

Telefon: 502-128-866
E-mail: sklep@odzywkikalisz.pl

2014 Copyright © Vitamin-Shop Kalisz
Wszystkie prawa zastrzeżone