• odżywki Kalisz
 • suplementy Kalisz
 • porady dietetyczne Kalisz
 • odżywki dla sportowców Kalisz
 • suplementy dla sportowców Kalisz

 • UWAGA! MAMY NOWY ADRES OD 20 MARCA 2014! • ZAPRASZAMY DO GALERII AMBER W KALISZU ! ! ! • ul. GÓRNOŚLĄSKA 82 - KALISZ • Z A P R A S Z A M Y ! ! ! • MAMY NOWY ADRES OD 20 MARCA 2014 ! ! !MAMY NOWY ADRES! ZAPRASZAMY DO GALERII AMBER W KALISZU!


Katabolizm nocny


Chroń mięśnie nocą

Zasadniczy proces budowy włókien mięśniowych rozpoczyna się w nocy. To właśnie wówczas tkanka mięśniowa wykazuje największe zapotrzebowanie na rozmaite składniki odżywcze, szczególnie białko. Odpowiednia podaż aminokwasów przed snem zapewnia nie tylko prawidłowy przebieg reakcji anabolicznych, ale także skutecznie chroni mięśnie przed niebezpiecznym procesem katabolizmu.

Podczas snu, w organizmie zachodzą rozmaite przemiany metaboliczne. Szczególnie dynamicznie przebiega proces międzynarządowej wymiany białek (aminokwasów). W okresie nocnym, zwiększa się “wypływ” aminokwasów z tkanki mięśniowej, gdyż są one niezbędne dla procesu regeneracji różnych narządów i tkanek. Nasilony katabolizm mięśniowy w okresie snu, może więc w istotny sposób wpływać na pogorszenie wyników sportowych w zakresie rozwoju masy mięśniowej.

Obrót białka

Białka pełnią w organizmie rozmaite funkcje – m.in. enzymatyczne, regulatorowe, strukturalne, kurczliwe, hormonalne, itp. Ilość poszczególnych białek w organizmie jest dostosowywana do aktualnych potrzeb organizmu, co w dużej mierze uwarunkowane jest rodzajem i intensywnością wysiłku. I tak na przykład u osób uprawiających kulturystykę, zwiększa się odkładanie białek w mięśniach zaś u biegaczy nasila się proces tworzenia białek enzymatycznych odpowiedzialnych za procesy tlenowe. Generalnie priorytety odnośnie zapotrzebowania białkowego dla różnych struktur tkankowych w czasie całego życia nieustannie zmieniają się. Kiedy w określonych tkankach białka są mniej przydatne, organizm rozkłada je i dostarcza w inne miejsca organizmu, tam gdzie akurat istnieje na nie wzmożone zapotrzebowanie. Na przykład ciężko chorująca osoba, unieruchomiona w łóżku nie potrzebuje utrzymywać tkanki mięśniowej (gdyż jest ona mało przydatna). W tym przydatku bardziej istotne są sprawnie działające jelita, gdzie wchłaniane są składniki odżywcze niezbędne do procesu regeneracji. Tkankę mięśniową opuszcza więc glutamina która przedostaje się do komórek jelitowych dla których jest podstawowym paliwem energetycznym w stanach kryzysowych. Aspekt “przemieszczania się białek” można również zaobserwować patrząc na budowę ciała niektórych sportowców, np. kolarzy. Łatwo zauważyć, ze nogi kolarza są mocno umięśnione ( gdyż to one wykonują główną pracę), natomiast górna połowa ciała jest niezwykle szczupła (gdyż nie bierze ona większego udziału w wysiłku). Organizm więc nawet wśród tych samych struktur tkankowych może robić pewne przemieszczenia w zakresie białek. Ten nieustannie dynamicznie zachodzący proces określa się mianem turnover białka (obrót białka). Proces tworzenia białek – określa się mianem anabolizmu, zaś proces rozkładu – katabolizmu.
W przypadku osób uprawiających kulturystykę należy dążyć nie tylko do zminimalizowania katabolizmu białek mięśni szkieletowych ale także trzeba zapewnić im odpowiednie warunki rozwoju. W tym celu oprócz podstawowych metod regeneracji, często wykorzystuje się substancje o tzw. ukierunkowaniu antykatabolicznym. W ciągu doby mamy najczęściej do czynienia z dwoma zasadniczymi rodzajami katabolizmu: powysiłkowym oraz postabsorpcyjnym (nocnym).

Katabolizm nocny

W czasie nocnej głodówki, tkankę mięśniowa zaczynają opuszczać niemal wszystkie aminokwasy. Najwięcej azotu organizm traci na skutek odpływania z mięśni alaniny i glutaminy (stanowią 30-40% całego wydostającego się azotu aminowego). Glutamina zaczyna wędrować w obręb przewodu pokarmowego. Komórki jelitowe zabierają prawie 50% uwolnionej z mięśni glutaminy. Prawie połowa tej ilości jest spalana do dwutlenku węgla. Jak się okazuje energia uwalniana podczas rozkładu glutaminy jest przede wszystkim wykorzystywana na potrzeby regeneracji komórek jelitowych. Około 30% szkieletów węglowych pochodzących z glutaminy ulega także zamianie w wątrobie na glukozę, natomiast ok. 4% na aminokwas alaninę. Z bilansu łatwo zauważyć, ze glutamina opuszczająca mięśnie jest przede wszystkim wykorzystywana na potrzeby energetyczne różnych tkanek (głównie jelit), natomiast w mniejszym stopniu na syntezę innych aminokwasów. Organizm traci więc w okresie snu ( i nie tylko) bardzo duże ilości glutaminy. Ale jelita nie tylko pochłaniają glutaminę, ale także dają cos w zamian – uwalniają alaninę, która stanowi ok. 40% wszystkich aminokwasów opuszczających jelita.
Kolejnym narządem biorącym udział w wymianie aminokwasów są nerki. Te z kolei raczej bardziej konsumują niż oddają aminokwasy. Ich szczególnym upodobaniem znów cieszy się glutamina. Jednak w nerkach, ten aminokwas, w przeciwieństwie do jelit jest mniej wykorzystywany jako źródło energii, lecz przede wszystkim służy jako środek transportowy przewożący grupy aminowe, które następnie wydalane są z moczem w formie amoniaku. Nerki poza glutamina pobierają glicynę i prolinę, a w zamian uwalniają serynę i niewielkie ilości alaniny.
No i wreszcie mózg – jeden z bardziej aminożarłocznych organów w okresie snu. Tkanka mózgowa przede wszystkim bardzo silnie konsumuje aminokwasy rozgałęzione, 400% silniej niż mięśnie i wątroba . To właśnie mózg pochłania największe ilości aminokwasów rozgałęzionych uwalnianych przez mięśnie.

 • Aminostar
 • Amix
 • Fitmax
 • Scitec nutrition
 • Trec Nutrition
 • Trec Nutrition
 • Scitec nutrition
 • Fitmax
 • Amix
 • Aminostar
vitamin-shop-biznes-cardvitamin-shop-biznes-cardNasza karta stałego Klienta to nie jest kolejny kawałek plastiku w Twoim portfelu. To bon, który uprawnia Cię do zniżki podczas zakupów w naszym sklepie. Wszystkie promocje dostępne na naszej stronie obowiązują wyłącznie
w sklepie stacjonarnym oraz dostępne są tylko dla posiadaczy KARTY STAŁEGO KLIENTA Vitamin Shopu w Kaliszu. Chcesz skorzystać z promocji? Zapytaj o naszą kartę i korzystaj z atrakcyjnych promocji cenowych i towarowych.

Twitter

Vitamin-Shop Twitter


Vitamin-Shop Twitter

Płatności

Płatności kartą Vitamin Shop

Akceptujemy płatności kartą.

Adres

UWAGA: MAMY NOWY ADRES!
Vitamin-Shop - Galeria Amber
ul. Górnośląska 82
62-800 Kalisz

Godziny otwarcia

Poniedziałek – sobota : 9.00 – 21.00
Niedziela: 10.00 – 20.00

Szybki kontakt

Telefon: 502-128-866
E-mail: sklep@odzywkikalisz.pl

2014 Copyright © Vitamin-Shop Kalisz
Wszystkie prawa zastrzeżone