• odżywki Kalisz
 • suplementy Kalisz
 • porady dietetyczne Kalisz
 • odżywki dla sportowców Kalisz
 • suplementy dla sportowców Kalisz

 • UWAGA! MAMY NOWY ADRES OD 20 MARCA 2014! • ZAPRASZAMY DO GALERII AMBER W KALISZU ! ! ! • ul. GÓRNOŚLĄSKA 82 - KALISZ • Z A P R A S Z A M Y ! ! ! • MAMY NOWY ADRES OD 20 MARCA 2014 ! ! !MAMY NOWY ADRES! ZAPRASZAMY DO GALERII AMBER W KALISZU!


HMB – Co to jest i jak je precyzyjnie dawkować?


Co to jest HMB?

Suplement diety zawiera beta-hydroksy beta-metylo maslań (HMB) – substancję pełniącą w organizmie szereg istotnych funkcji. Związek ten jest pochodną aminokwasu białkowego – leucyny. HMB może być wytwarzany przez ustrój człowieka a także przyjmowany wraz z pokarmem. Jedną z najważniejszych funkcji tej substancji jest ograniczanie procesu rozkładu (katabolizmu) białka, zachodzącego podczas głodzenia, stresu, urazu lub wysiłku fizycznego, a także pobudzanie reakcji anabolicznych. Efekt ten przekłada się na zwiększenie masy i siły mięśniowej.

Jak działa HMB?

Preparat hamuje działanie enzymów proteolitycznych (rozkładających białka) a także bierze udział w regulacji wydzielania kluczowych hormonów sterujących reakcjami anabolizmu i katabolizmu, takimi jak: testosteron, hormon wzrostu, insulina, kortyzol. HMB pobudza także wydzielanie isnulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, hormonu wykazującego silne właściwości anaboliczne, a także wspomaga syntezę cholesterolu w mięśniach. Uważa się, że komórki mięśniowe w stanie silnego stresu wywołanego wysiłkiem lub uszkodzone, nie potrafią pokryć zwiększonego zapotrzebowania na cholesterol. HMB podany w formie suplementu pozwala na utrzymanie prawidłowej syntezy cholesterolu w celu wzmocnienia i funkcjonowania błon komórkowych, co zapobiega uszkodzeniu, a nawet śmierci komórek mięśniowych.

Czy suplementacja HMB jest konieczna?

HMB jest pochodną aminokwasu leucyny – składnika dostarczanego w pożywieniu. Jeżeli dieta jest bogata w leucynę, część z niej w toku przemian metabolicznych ulega przemianie do HMB. Jak się szacuje, w normalnych warunkach, ok. 5% leucyny uzyskiwanej z białka pokarmowego ulega zamianie na HMB. Aby uzyskać skuteczną dawkę ergogeniczną HMB (ok.3g), w diecie musiałoby znaleźć się ok. 60g leucyny, co odpowiada prawie 2,5kg mięsa. Spożywanie tak wysokiej ilości produktów mięsnych, z punktu widzenia żywienia człowieka nie jest korzystne, stąd w celu uzyskania widocznych efektów ergogenicznych, zaleca się dodatkowe przyjmowanie HMB w postaci suplementu.

W jakich przypadkach HMB działa najlepiej?

Prawie wszystkie prowadzone dotąd badania potwierdziły pozytywny wpływ suplementacji HMB na wzrost siły i masy mięśniowej. Efekt działania HMB może zależeć jednak od kilku czynników. Między innymi od wieku. Im człowiek starszy tym HMB działa skuteczniej. Wraz z wiekiem nasila się bowiem proces degradacji białek mięśniowych oraz wzrasta poziom tkanki tłuszczowej. Suplementacja HMB może odwrócić ten niekorzystny proces, poprzez ograniczenie rozpadu białek mięśniowych, pobudzenie ich syntezy oraz zwiększenie redukcji tłuszczu podskórnego. Suplementacja HMB sprawdza się także doskonale o osób prowadzących treningi siłowe. Przy stosowaniu HMB i ćwiczeń z obciążeniem, wyraźnie zwiększa się proces rozrostu włókien mięśniowych. Preparat warto polecać ponadto osobom, które dopiero rozpoczynają zajęcia treningowe, gdyż w pierwszych tygodniach ćwiczeń, przy braku adaptacji do wysiłku, może dochodzić do nasilonej destrukcji białek. Podawanie w tym czasie HMB może istotnie ograniczyć wzmożony proces katabolizmu białkowego, sprzyjając wzrostowi siły i masy mięśniowej.

W jakie formie występuje HMB?

HMB można spotkać zarówno w formie płynnej jak i stałej pod postacią żelatynowych kapsułek. Jedna i druga forma charakteryzuje się doskonałą wchłanialnością i przyswajalnoscią komórkową, stąd wybór preparatu zależy od indywidualnych upodobań. Preparat płynny polecany jest szczególnie osobom, które mają problem z przyjmowaniem suplementów o zwiększonych gabarytach. Z kolei HMB w kapsułkach, będzie bardziej korzystny i bezpieczny dla osób, które mają problem z dolegliwościami przewodu pokarmowego (np. owrzodzenia, zapalenie żołądka, jelit, itp.)

Czym różni się HMB od HMB Revolution?

HMB Revolution to unikalne zestawienie HMB z argininą – z jednym z najsilniejszych aminokwasów anabolicznych. Preparat ten, obok silnych właściwości ochronnych wykazuje także dodatkowe, działanie pobudzajace wzrost włókien mięśniowych. Arginina przyczynia się między innymi do wzrostu wydzielania tlenku azotu, który napędza wtłaczanie substancji anabolicznych i odżywczych do mięśni. Jednocześnie jest także związkiem wyjściowym do produkcji kreatyny. Czyste HMB najlepiej stosować przy jednoczesnej suplementacji kreatyną, natomiast HMB Revolution po jej zakończeniu, aby za pomocą argininy podtrzymać podwyższony poziom kreatyny w mięśniach.

W jakich dawkach przyjmować HMB?

Jak wynika z prowadzonych doświadczeń najsilniejszy efekt ergogenny w odniesieniu do siły mięśniowej i składu ciała obserwuje się przy dobowej dawce ok 3g (3 razy dziennie po 1g). W niektórych przypadkach podkreśla się, ze dobowa dawka HMB powinna być uzależniona od masy ciała i wynosić w granicach 0,04g HMB/ kg należnej masy ciała.

Korzyści z suplementacji HMB obserwowane są już w pierwszych tygodniach procesu suplementacyjno-treningowego, szczególnie u osób o krótkim stażu treningowym. W przypadku osób wysoko wytrenowanych, szczególnie związanych z dyscyplinami siłowymi, zalecany jest dłuższy okres przyjmowania HMB (ok. 8-12 tygodni), gdyż krótszy czas suplementacji (ok. 4-6 tygodni) może nie wnosić większych efektów ergogenicznych.

Schemat przyjmowania poszczególnych preparatów HMB

HMB FC – zalecane przy jednoczesnej suplementacji kreatyną Dawkowanie w dni treningowe: 2 kap na czczo, 2 kap 40 min przed treningiem oraz 2 kap po treningu Dawkowanie w dni wolne: 2 kap 3 razy dziennie co 3-4 godziny między posiłkami

HMB Liquid – zalecane przy jednoczesnej suplementacji kreatyną Dawkowanie w dni treningowe: 30 kropli na czczo, 30 kropli 40 min przed treningiem oraz 30 kropli po treningu Dawkowanie w dni wolne: 30 kropli 3 razy dziennie co 3-4 godziny między posiłkami

HMB Revolution – Zalecane po kuracji kreatynowej Dawkowanie w dni treningowe: 2 kap na czczo , 2 kap 40 min przed treningiem, 2 kap po treningu oraz 2 kap przed snem Dawkowanie w dni wolne: 2 kap 4 razy dziennie co 3-4 godziny między posiłkami. Ostatnia porcja przed snem


 • Aminostar
 • Amix
 • Fitmax
 • Scitec nutrition
 • Trec Nutrition
 • Trec Nutrition
 • Scitec nutrition
 • Fitmax
 • Amix
 • Aminostar
vitamin-shop-biznes-cardvitamin-shop-biznes-cardNasza karta stałego Klienta to nie jest kolejny kawałek plastiku w Twoim portfelu. To bon, który uprawnia Cię do zniżki podczas zakupów w naszym sklepie. Wszystkie promocje dostępne na naszej stronie obowiązują wyłącznie
w sklepie stacjonarnym oraz dostępne są tylko dla posiadaczy KARTY STAŁEGO KLIENTA Vitamin Shopu w Kaliszu. Chcesz skorzystać z promocji? Zapytaj o naszą kartę i korzystaj z atrakcyjnych promocji cenowych i towarowych.

Twitter

Vitamin-Shop Twitter


Vitamin-Shop Twitter

Płatności

Płatności kartą Vitamin Shop

Akceptujemy płatności kartą.

Adres

UWAGA: MAMY NOWY ADRES!
Vitamin-Shop - Galeria Amber
ul. Górnośląska 82
62-800 Kalisz

Godziny otwarcia

Poniedziałek – sobota : 9.00 – 21.00
Niedziela: 10.00 – 20.00

Szybki kontakt

Telefon: 502-128-866
E-mail: sklep@odzywkikalisz.pl

2014 Copyright © Vitamin-Shop Kalisz
Wszystkie prawa zastrzeżone